Van ilinde el sanatları alanında verilen proje destekleri ve etkileri
The project supports and impacts in the field ot handcrafts in Van region
  1. Tez No: 414448
  2. Yazar: BİLAL AKKÖPRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAYİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
El Sanatları ürünleri; tarih boyunca insanoğlunun örtünmek, korunmak, yaşadığı ortamı süslemek, gibi gündelik ihtiyaçlarını karşılama istekleri sonucunda ortaya çıkmış ve ürünü ortaya koyan toplumun duygularını, zevklerini, gelenek ve göreneklerini yansıtan araçlar olmuşlardır. Van el sanatları da bu amaç doğrultusunda vücut bulan eserlerden oluşmaktadır. Anadolu'nun her yöresinde değişik şekiller alarak meydana getirilen el sanatı ürünlerinin Van ve çevresinde de farklı tarzlarda ortaya konduğu görülmektedir. Yörenin el sanatları yönünden zengin olan İran'la sınıra sahip olması ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması bu sanatın canlanması ve ayakta kalmasını sağlamıştır. Yapılan araştırmada Van'da el sanatları alanında verilen proje destekleri ve etkileri incelenmiş ve görülmüştür ki Van'da el sanatları alanında çok sayıda proje, azımsanmayacak bütçelerle desteklenmiştir. Yıllar içindeki dağılımına bakıldığında günümüze yaklaştıkça desteklenen proje sayısında bir artış olduğu da ortaya çıkmıştır. Çalışma sonunda ortaya çıkan sonuçlara göre desteklerde; el sanatlarının yaşatılması, gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığı eğitim projelerinin yoğunlukta olduğu görülse de üretime yönelik projeler de vardır. Üretime yönelik projelerde ortaya çıkan temel problem ise projelerin süreleri sonunda sonlanması, sürdürülememesidir. Araştırmamda günümüzde geçmişe göre önemini yitirmek üzere olan bu alanda verilen desteklerin küçümsenemeyeceği, el sanatlarının yaşatılması için verilen eğitimler ile bu sanatı gelecek nesillere aktaracak çok sayıda yeni ustanın yetiştiği, bu alanda verilen destek sonucu el sanatları ürünleri üretilerek ekonomik bir girdi ve istihdam alanı sağlandığı, projeler ile Van ekonomisine yüksek miktarda girdinin oluştuğu, kadınlar gibi dezavantajlı guruplar için bir istihdam fırsatı yarattığı ortaya çıkmıştır. El Sanatlarının yaşatılmasına yönelik projelerin önemi yalnızca ekonomik girdi ile ölçülmemelidir. Kültürel yaşamımızın bir parçası, birlikte yaşamanın bir sonucu olarak ortaya çıkan bu sanat dalının yaşatılmasının toplumsal önemi de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The products that have emerged throughout history as a result of mankind's daily needs like covering and protecting himself, decorating his environment, also reflects the feelings, pleaures and traditions of the society it belongs. Like every region of Anatolia, Van region has handicrafts that exhibits specific styles of itself. The facts that Van is a region that has been home to many brilliant civilizations in crafts and has a border with Iran, a copuntry that also has a rich tradition in handicrafts, helped this art to exist and develop. In this study, the support provided by the projects and its effect for the development of handicrafts in Van region were analyzed. And this analysis shows that there are numerous projects supporting crafts with considerable budgets. The analysis shows that there is an increase in the number of projects that are supported according to the distribution of the number of supported projects related to years. With respect to the results of the study, its seen that there are several projects on survival of handicrafts and next-generation training projects as well as projects on production. The main problem about the production oriented projects is their maintainability. These projects can not be sustained as they are limited by the production. This study reveals that the supports provided for the handicrafts, which is an issue about to lose its significance, can not be underestimated. Within the scope of these projects there has been several new trained masters who will train new students; a new employment and income area is provided especially for women as a disadvantaged group and for the city in general. As a conclusion, the importance of these projects can not be limited by its economical gain but the survival of this art as a part of cultural life and output of living together also has a social significance to be considered.