Kierkegaard'ın Korku ve Titreme kitabı doğrultusunda iman ve ahlak
Fai̇th and morals i̇n accordance wi̇th Ki̇erkegaard's Fear and Trembli̇ng book
- Tez No: 414488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kierkegaard, Korku ve Titreme kitabında İbrahim'in hikayesini şiirsel bir dille anlatarak, bu örnek üzerinden“iman”,“iman paradoksu”ve“ahlak”gibi konuları işlemiştir. Bu çalışmada Kierkegaard'ın, İbrahim örneğinden yola çıkarak iman ve ahlak gibi kavramlara nasıl ulaştığını anlatmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde,“Korku”ve“Titreme”gibi iki karamsar sayılabilecek kavramı seçerek iman ve iman paradoksuna ulaşan Kierkegaard'ın, bu kavramları seçmesinin nedenlerini daha iyi açıklayabilmek için hayat hikayesi anlatılmıştır. Devamında da Kierkegaard'ın felsefesi ve çalışmanın da ana konusu olan“Korku ve Titreme”kitabını bölümler halinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise iman ve ahlak gibi geniş kapsamlı kavramları konu ile ilgisi çerçevesinde açıklamaya ve Kierkegaard'ın da iman ve ahlak üzerine olan görüşleri, ayrı başlıklar halinde incelemeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise hem Kierkegaard'ı bu kitabı yazmaya ve karamsar kavramlardan iman gibi yüce bir konuya ulaşmasını sağlayan psikolojik etkenleri, hem de kitabında yarattığı,“İman Şövalyesi”(İbrahim) ve“Trajik Kahraman”gibi karakterlerin psikolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışma boyunca değindiğimiz konuları toparlayarak, Kierkegaard'ın iman ve ahlak konusundaki değerlendirmelerinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kierkegaard's has committed the subjects of“belief”,“the paradox of faith”and“morality”by telling the story of Abraham in a poetic language. In our study; we tried to explain how Kierkegaard reached such concepts as faith and moral by taking Abraham as a model. In the first part, we tried to tell Kierkegaard's life story, who reached the concepts of“belief”and“paradox of faith”, to explain better the reasons why he selected this two concepts of“Fear”and“Trembling”, considered to be two pessimistic concepts. Afterwards, we have discussed Kierkegaard's philosophy and main subject of our work“Fear and Trembling”book in detail. In the second part, we studied the view of Kierkegaardon“faith”and“ morality”, and also tried to explain these two enhanced concepts by associating to our subject. In the third part, we tried to do the psychological evaluations of both psychological factors that provokes Kierkegaard to write this book and the characters which he created in his book as a Knight of Faith and tragic hero. In conclusion, by collecting the issues mentioned throughout the study, we did an analysis of evaluation on Kierkegaard's faith and morality.