An investigation of the reciprocal relationship between cognitive style and political ideology
Bilişsel stil ve politik ideoloji arasındaki karşılıklı ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 414517
  2. Yazar: ONURCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Politik muhafazakârlıkla düşük çabalı ya da sezgisel düşünme şeklini ilişkilendiren çalışmalar olmasına rağmen, bilişsel stil ve politik ideoloji arasındaki karşılıklı ilişkiyi sistematik bir şekilde inceleyen bir çalışma yoktur. Bu araştırmada, ilk olarak kişilerin demografik özelliklerini, bilişsel kapanma ihtiyaçlarını, kişilik özelliklerini, dindarlıklarını ve genel bilişsel yeteneklerini kontrol ederek analitik düşünme stiliyle politik muhafazakârlık arasındaki ilişkiyi inceledik (1. Çalışma) ve düşük analitik düşünme eğiliminin sosyal muhafazakârlığı ve politik kimliği yordadığını ancak ekonomik ya da kişisel muhafazakârlığı yordamadığını bulduk. 2. Çalışmada katılımcıların daha muhafazakar hale gelip gelmediğini görmek adına onları bilişsel yük altına sokarak sezgisel düşünmeye yönlendirdik fakat manipülasyon kontrolü yaptığımız manipülasyonun işe yaramadığını gösterdi. 3. Çalışmada katılımcılara kısa bir analitik düşünme eğitimi verdik ve farklı konularda liberal tutumlarının artış gösterdiğini ancak uzun süreli politik tutumlarında bir değişiklik olmadığını gözlemledik. 4. çalışmada politik ideolojilerin bilişsel stiller üzerinde bir etkisi olup olmadığını kişileri liberal ya da muhafazakar ideolojilerin gerekliliğine dair olan metinlerle ikna etmeye çalışarak bu defa ters yönde bir nedensel ilişkiyi test etmeye çalıştık ve bu manipülasyonun bilişsel stiller üzerinde bir değişiklik yaratıp yaratmadığını inceledik ancak manipülasyon kontrolü insanların bu manipülasyondan etkilenmediğini gösterdi. Sonuç olarak, bu sonuçlar, sosyal muhafazakâr insanların eğilimsel olarak daha sezgisel ve sosyal liberal insanların da daha analitik düşünme şekline sahip olduğunu ve kişileri analitik düşündürdüğünüzde sosyal liberal (bağlam içinde kullanılmış ve daha az kalıcı) düşüncelerde bir artış olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar insanların uzun süreli politik tutumlarının deneysel manipülasyonlara dirençli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are studies relating low-effort or intuitive thinking with political conservatism, there are no studies that systematically investigate the reciprocal relation between cognitive style and political ideology. In this research, we first examined the relation of analytic thinking style and political conservatism while controlling for demographic variables, need for cognitive closure, personality traits, religiosity and general cognitive ability (Study 1) and found that reduced analytic thinking predicts social conservatism and political identity but not economic or personal conservatism. In Study 2, we attempted to direct participants toward intuitive thinking by a cognitive load manipulation to see whether they would become more conservative as a result but a manipulation check indicated that the manipulation had failed. In Study 3, we gave a brief analytic thinking training and observed an increase in liberal opinions on a number of issues but no long term change in political attitudes. In Study 4, we attempted to test the reverse causal relation by directing participants toward liberalism or conservatism through passages arguing for the necessity of these political positions and seeing whether this would produce a shift in cognitive style but a manipulation check indicated that participants did not find the passages persuasive. Overall, the results indicate that social conservatives tend to think intuitively while liberals tend to think analytically and that being led to think more analytically increases social liberal (contextualized and less stable) opinions. Furthermore, the results suggest that people's long term political attitudes are resistant to experimental manipulations.