The Local food movement in the works of three American nature writers: Wendell Berry, Gary Paul Nabhan, and Barbara Kingsolver
Amerikalı üç doğa yazarı Wendell Berry, Gary Paul Nabhan ve Barbara Kingsolver'ıneserlerinde yerel beslenme hareketi.
  1. Tez No: 414535
  2. Yazar: HAZAN GENÇAY TONGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, gerek çevre gerek insanoğlu için endüstriyel tarımın yıkıcı etkilerine karşı alternatif bir çözüm olan yerel beslenme hareketinin önemi üzerinde durmaktadır. Amerikan doğa yazarları Wendell Berry, Gary Paul Nabhan ve Barbara Kingsolver'ın kaygı ve amaçlarına benzer şekilde, tezin de temel hedefi gıda üretimi ve tüketiminde bireysel seçimler yaparak radikal bir değişikliğin gerçekleşebileceğini göstermektir. Bu yüzden, söz konusu üç yazarın eserlerinde de görüleceği üzere, endüstriyel tarımın yıkıcı etkilerine karşı en etkili önlem tüketicilerin çevre dostu bireysel seçimleridir. Bu çalışma, endüstriyel tarımın toprak ve insan üzerindeki zararlı etkilerini inceler ve tek endişesi ekonomik kazanç olduğu için doğayı yalnızca bir meta olarak gören tarım endüstrisi şirketlerini eleştirir. Endüstriyel tarımın en büyük silahı olan Yeşil Tarım Devrim'i gıda güvenliği için bir tehdit unsuru haline gelmiş ve yerel çiftçilerin cömert tarım arazilerine el koymuştur. Gıda güvenliği tehdit edildikçe, GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar), patent ve etiketleme sorunları da ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, bütün bu sorunlara karşı yerel beslenme hareketi ve sürdürülebilir tarım teknikleriyle gıda güvenliğini yeniden elde etmenin ve çevreyi korumanın mümkün olduğu vurgulanmaktadır. Ayıca yerel beslenme hareketi, okuyucuları gıda tüketiminde etik seçimler yapmaya ve gelecek nesiller için sürdürülebilir gıda kaynakları bırakmaya davet eder. Yerel beslenme hareketinin bir parçası haline gelmek ve çevreyi korumak için bireysel seçimler yapmak, bu üç doğa yazarının öne sürdüğü gibi günümüzde büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the importance of the local food movement that is an alternative solution against the destructive effects of industrial agriculture both for the environment and human beings. The main target of this thesis, similar to the concerns and aims of American nature writers Wendell Berry, Gary Paul Nabhan, and Barbara Kingsolver, is to show that a radical change can be made by individual choices in food production and consumption. Thus, as it is seen in the works of these three authors, the most effective measures against the devastating effects of industrial agriculture are consumers' environmentally friendly individual choices. This study analyzes the harmful effects of industrial agriculture on land and people and it criticizes profit-oriented agribusiness companies which regard nature as a commodity. The Green Revolution, as the biggest weapon of the industrial agriculture, has become a threat for food security and has taken the bountiful farmlands of the local farmers. As food security has been threatened, the problems of GMO, patent, and labeling have emerged. In view of these problems, this study attempts to show that it is possible to regain food security and to protect the environment by the help of the local food movement and sustainable farming techniques. Besides, the local food movement invites the readers to have ethical choices in food consumption and to leave sustainable food resources for future generations. Thus, it is highly important for our time to become a part of the local food movement and to have individual choices in order to protect the environment as Wendell Berry, Gary Paul Nabhan, and Barbara Kingsolver assert.