1980'lerde Türkiye'de sosyoekonomik sorunların Türk güldürü sinemasına yansımaları: Kartal Tibet sineması örneği
Reflections of socio - economical problems in 1980s in Turkey on Turkish comedy cinema: Example of Kartal Tibet's cinema
  1. Tez No: 414557
  2. Yazar: MERVE BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mizah, ortaya çıkış amacına uygun olarak, insanları güldürme, sorunlarından uzaklaştırma, var olan sorunları gösterip eleştirme misyonunu her zaman devam ettirmiştir. Özellikle de toplumsal bunalım ve toplumu önemli ölçüde etkileyen olayların yaşandığı dönemlerde sorunların komik biçimde yerilerek yansıtılması suretiyle de izleyicilerin en çok tercih ettiği film türleri arasındadır. Bu doğrultuda tez Türk siyasi tarihindeki önemli değişimlerin yaşandığı 1980'lere hâkim olan siyasal atmosferdeki sosyoekonomik problemlerin Türk güldürü sinemasındaki yansımalarının incelenmesini esas edinmiştir. Özellikle Turgut Özal dönemi politikalarının ardından gelen sosyal ve ekonomik değişimlerin sinemadaki temsilleri aranacaktır. Tezin amacı sinemanın kısır döngüye girdiği, yapılan sansürlerin ve yabancı film sayısının artmasıyla yerli film sayısının düştüğü dönemde ön plana çıkan ve yaşananları sıcağı sıcağına eleştirebilme cesaretini gösteren mizah türünde yansıtılan toplumsal olayları incelemek, mizahın muhalefet misyonundan ve eleştirdiklerinden dönemin siyasal ve toplumsal söylemini anlamaktır. Bu bağlamda güldürü sinemasında bu konuya özellikle eğilip, dönemi yansıtan önemli filmler çeken Kartal Tibet'in 1980'lerde yönettiği filmler örneklemi üzerinde metin okuma yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humor has maintained its mission of relaxing and keeping us off the problems and criticizing the existing problems duly to its origins. Comedy is one of the most- preferred artistic genres as it reflects the social problems in a sense of humor in the most critical periods that include great depressions and problematic events. Within this direction this thesis is based on the examination of the reflections of socioeconomic problems that dominated 1980s, which is one of the milestone periods in Turkish political history, on Turkish comedy cinema. Especially, the social and economic problems and changes in the period of Turgut Özal politics has been traced in the comedy cinema. So, the purpose of this thesis is to understand the periodical political discourse in comedy cinema and follow the traces of the social events in films, in such a period that national cinema has almost ceased to improve due to censorship and foreign films that entered the market and that comedy is the only genre to have the courage to criticize the events there and then. In that context, the films in 1980s directed by Kartal Tibet, who is specifically interested in this subject and directed very noteworthy films that reflects the 1980s and Özal politics have been examined with text analysis