Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemeye yönelik bir araştırma: Hacettepe Üniversitesi örneği
A research on college students financial literacy level: Hacettepe University sample
- Tez No: 414558
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, İşletme, Home Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı; Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemek, finansal davranış ve finansal tutumları ile finansal okuryazarlık ayrıca finansal davranış ve finansal tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Hacettepe Üniversitesinde öğrenim gören 500 öğrenci üzerinde yürütülen bu çalışmada; öğrencilerin finansal okuryazarlık, finansal davranış, finansal tutum düzeyi belirlenmiş ve konu öğrencilerin farklı sosyo-ekonomik, demografik ve tanımlayıcı özellikleri açısından incelenmiştir. Çalışma sonucunda öğrencilerin finansal okuryazarlığa ilişkin soruların %53,62'sine doğru cevap verdikleri, dolayısıyla finansal okuryazarlık düzeylerinin orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin finansal okuryazarlıkla ilgili en fazla bilgiye sahip oldukları alanın temel para bilgisi, en az bilgiye sahip oldukları alanın ise tasarruf ve yatırım alanı olduğu saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar finansal okuryazarlık düzeyinin erkek öğrencilerde kadın öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermekle birlikte cinsiyet ile finansal okuryazarlık düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyi ile sadece öğrenim gördükleri fakülte ve ana alan değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğrencileri finansal davranış ortalamasının 𝑥̅=3,34 finansal tutum puan ortalamasının da 𝑥̅=2,91 ile orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin finansal okuryazarlık puanı ile finansal davranış puanı arasında, finansal okuryazarlık puanı ile finansal tutum puanı arasında ve finansal davranış puanı ile finansal tutum puanı arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı doğrusal bir ilişki saptanmıştır. Bu çalışmada“Diş Hekimliği Fakültesi”öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyi en yüksek düzeyde olup,“Eczacılık ve Tıp Fakültesi”öğrencileri“Diş Hekimliği Fakültesi”öğrencilerini izlemektedir. Finansal okuryazarlık düzeyi en düşük olan öğrencilerin ise“Konservatuar”da öğrenim gördükleri bulunmuştur. Ayrıca“İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyi açısından tüm fakülteler arasında onuncu sırada yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the level of financial literacy among the students of Hacettepe University and to reveal the association between their financial behaviors and their financial attitudes with their financial literacy as well as the association between their financial behaviors and their financial attitudes. The scores of financial literacy, financial behavior, and financial attitude of 500 participants who are currently studying at Hacettepe University were assessed; and the focus of the study was examined by taking various socio-economic, demographic and defining variables into account. As a result, the study revealed that students responded correctly to 53.62% of questions related to financial literacy, indicating that they reached a medium level in financial literacy. The study also revealed that students knew most about basic monetary issues while least about saving and investment. Furthermore, the study revealed no significant statistical correlation between gender and the scores attained in financial literacy, even though the results indicated that male students scored higher than female students. However, the results showed a significant statistical correlation between students' level of financial literacy and the faculty, in which they study and the main variables. Average performance of students in financial behavior was 𝑥̅= 3,34 and average score in financial attitude was also at a medium level, i.e. 𝑥̅ = 2,91. There was a significant linear correlation between the financial literacy scores and the financial behavior scores of students, and between their financial literacy scores and their financial attitude scores while the results also indicated a positive but low linear association between the students' financial behavior scores and their financial attitude scores. Students of the“Faculty of Dentistry”scored the highest in this study followed by the students of the“Faculty of Pharmacy and Medicine”. On the other hand, students at the“Faculty of Conservatory”scored the lowest in the financial literacy test. Furthermore, students of the“Faculty of Economic and Administrative Sciences”ranked the tenth with their financial literacy performance among all the other faculties.