Türkiye'deki web tabanlı kütüphane kataloglarının incelenmesi
- Tez No: 98680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Web OPAC ve kullanıcı arayüzleri birbirini tamamlayan kavramlardır. Web OPAC'Iar, sadece ait oldukları kütüphane kullanıcılarına değil, Internet üzerinden dünyaya açılan kataloglardır. Kullanıcı arayüzü ise, söz konusu katalog sistemleri ve kullanıcıyı bir araya getiren, dolayısıyla katalog sistemini anlamada kullanıcının birinci derecede etkileşim içinde olduğu ekranın kendisidir. Katalogda, kullanıcı sürekli sistemle etkileşim içindedir. İyi bir arayüz, kullanıcının rahat kullanabileceği, doğal özellikler taşıyan, kullanımı kolay, hataları hoşgörebilen ve kullanıcı tarafından anlaşılabilen arayüzdür. Arayüzün, son derece açık ve esnek olması da gerekmektedir. Ancak bu şekilde her düzeyde kullanıcı, katalogu rahatça ve verimli şekilde kullanabilir Web OPAC sistem arayüzlerinin tasarım aşamasında yapılacak hata, ya da dikkate alınmayan bazı noktalar kullanıcının bilgiye erişimini engelleyebilir ya da zorlaştırır. Web OPAC'Iarın ulaştığı kitleleri düşünecek olursak bu hatalar veya küçük anlaşmazlıkların affedilmez olduğunu söyleyebiliriz. OPAC arayüzlerinin değerlendirme ölçütleri, tasarımları, kullanım özellikleri ve kullanıcı tatmini üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Ayrıca OPAC arayüzlerinin değerlendirilmeleri için rehberler ve kontrol listeleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Ülkemizde, üniversite kütüphanelerinde kullanılan Web OPAC'Iar ve bunların tasarım ilkelerine uygunluğunu araştırma istemiyle hipotezimiz:“Ülkemizdeki üniversite kütüphanelerinin Web OPAC kullanıcı arayüzleri genelde var olan tasarım ilkelerine ve standartlarına uygun değildir”olarak şekillenmiştir. Ülkemizdeki üniversite kütüphanelerindeki Web OPAC arayüzleri tek tek incelenerek gerekli veriler toplandıktan sonra yapılan değerlendirmede, söz konusu Web OPAC arayüzlerinin genelde var olan arayüz tasarım ilkelerini karşılamadığı ortaya çıkmış ve hipotezimiz kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Web OPAC's and user interfaces are inseparable terms. Web OPACS are not only open to their library's users but open to the whole world through the internet. The user interface is the main screen that connects the catalogue system and the user. Therefore it is the main source for the user's understanding of the catalogue usage. There is a constant interaction between the user and the interface. A good interface is user-friendly, natural, easy to use, tolerant of the mistakes and easy to understand. It also has to be transparent and flexible. Only then can the user use the catalogue easily and efficiently. Any mistakes or omissions in the design of the Web OPAC interface could obscure the user's access to the information. If we consider the size of the aimed audience of a Web OPAC, we could claim that these mistakes are unforgivable. Due to this, a considerable amount of research was made to derive criteria to evaluate OPAC interfaces. Their usage properties and user satisfaction level has been investigated. Various guidelines and checklists were created in order to evaluate the performance of OPAC interfaces. In this work, we tried to evaluate the Web OPAC interfaces of university libraries in our country in regards to their adherence to the mentioned guidelines. Our hypothesis was that“in general, the university Web OPAC interfaces do not adhere to the accepted design principles and standards”. After evaluating every interface of university libraries in our country, we showed that our hypothesis was indeed confirmed.