Pooling Turkey demographic and health survey data into an aggregated data source: Implications on selected demographic indicators
Türkiye nüfus ve sağlık araştırmalarının verilerinin bir veri havuzu oluşturmak için birleştirilmesi: Seçilmiş demografik göstergeler üzerinde çıkarımlar
  1. Tez No: 414561
  2. Yazar: TUĞBA ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, İstatistik, Demography, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları verilerini birleştirerek çeşitli demografik göstergeler için istatistiksel kesinliği iyileştirmeyi amaçlamıştır. Kesinliğin iyileşmesinin özellikle bölge düzeyi tahminler ve daha kısa dönemlerden hesaplanan hızlar için işlevli olması beklenmiştir. Türkiye 1960'lardan beri Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülmekte araştırmalar sayesinde demografik araştırmalar açısından zengin bir ülkedir. Bu araştırmalar Türkiye'de yerleşmiş bir örneklem araştırması geleneğini oluştururken, benzeri başka ülkelerde sıklıkla görülmeyen bir veri birikiminin oluşmasını da sağlamıştır. Araştırmalar Türkiye'de demografik göstergelerin temel kaynakları arasındadır. Bu tezde uluslararası Demographic and Health Surveys Program (Nüfus ve Sağlık Araştırmaları Programı) çerçevesinde gerçekleştirilmiş dört araştırmanın verisinden yararlanılmıştır. Tezin ilk aşaması karmaşık örneklemli örneklem araştırmalarından veri birleştirmekle ilgili yöntemsel çalışmaları içermiştir. Bu çalışmalar örneklem ağırlığı düzeltmesi ve demografik hızların karmaşık örneklemlerde standart hatalarının hesaplanmasına ilişkindir. Birleştirilmiş verinin göstergelerdeki etkisini gözlemleyebilmek için iki oran, iki ortalama ve iki hız seçilmiştir. Araştırma verilerinin birleştirilmesi sonucunda demografik göstergeler için hem Türkiye düzeyinde, hem de bölgeler düzeyinde istatistiksel kesinliğin iyileştiği görülmüştür. Sonuçlar genel olarak farklı veri setlerinin birleşimlerinden istikrarlı nokta tahminleri sağlamıştır. Bu tahminlerin güven aralıkları daralmıştır, bu da daha iyi kesinliği işaret etmektedir. Veri kalitesi ve hedef nüfuslarla ilgili olası yanlılıklar göz önünde tutulduğu sürece veri birleştirme prosedürünün yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed to pool data from Turkey Demographic and Health Surveys with the aim to improve the precision of various demographic indicators. Increased precision was expected to prove useful, especially for region level estimates and rate estimates based on shorter time periods. Turkey has a rich supply of demographic survey data obtained from the surveys carried out by the Hacettepe University Institute of Population Studies since the 1960s. These surveys provided Turkey with a tradition of sample surveys as well as enabling the accumulation of data which is seldom found in other countries. Surveys are among the major sources of demographic indicators in Turkey. Four surveys conducted within the international Demographic and Health Surveys Program were used in this dissertation. The first phase of the thesis consisted of studying the methodological issues regarding the pooling of multiple complex sample datasets. These issues included sampling weight adjustments, and complex sample standard error estimation of rates. Two proportions, two means and two rates were selected to find out the implications of the aggregated data set on these indicators. Pooling survey data was found to improve precision for demographic indicators, decreasing standard errors for Turkey as a whole and within regions. Results generally provided stable point estimates throughout different combinations of surveys, and confidence intervals narrowed down demonstrating higher precision. It was concluded that this procedure could be useful so long as specific attention was paid to certain data quality and bias related to target populations.