Identities under construction: Iraq War, li̇fe writing and American national identity
Yapım aşamasında kimlik: Irak Savaşı, yaşam yazını ve Amerikan milli kimliği
  1. Tez No: 414567
  2. Yazar: MERVE ÖZMAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLGE ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yaşam anlatıları, özellikle savaş yazını örnekleri, ulusların kültürel tarihinin birer parçasıdır. Bu anlatılar milli söylemi ve bu söylemin öngördüğü milli kimlik anlayışını canlandırma veya gözden düşürme potansiyeline sahiptir. 2003-2011 yıllarında Amerika-Irak Savaşı'nda cephede görev alan Amerikalılar savaş anılarında özgün bir kimlik oluşturma ve kendilerine atfedilen basmakalıp kimlikleri savuşturma çabasındadır. Bu çaba, politikacıların savaş söyleminin kimlik üzerine kurulmasından, diğer bir deyişle, savaşın başında George W. Bush tarafından dile getirilen“Ya bizimlesiniz, ya bize karşısınız!”mantığının politikacılar ve ordu tarafından benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Bireyin sosyal ihtiyaçlarının yanı sıra, onların gurur ve utanç gibi duygularını da dikkate almak suretiyle davranışlarını inceleyen“Sembolik Etkileşimcilik”yaklaşımı yaşam yazınında milli kimlik olgusunu incelemek için uygundur. Bu çalışmada, sembolik etkileşimcilik yaklaşımından faydalanılarak, cephede görev almış yetmiş dokuz Amerikalının savaş anlatılarında Irak Savaşı'yla ilişkili olarak gelişen ve değişen bireysel ve milli kimlik oluşturma süreçleri incelenmektedir. Çalışmanın konusu olan yazarlar anlatılarında Bush ve Obama yönetimlerinin savaş söylemi ideolojisini barındıran Amerikan milli kimliğine tepkileriyle dikkat çekmektedirler. Politikacılar bireylere bu kimliği atfederek onları ideolojilerinin birer nesnesi haline getirirler. Yazarların savaş öncesindeki, süresindeki ve sonrasındaki milli ve bireysel kimlik tanımlarında gözlemlenen değişim ve savaş sonrası yaşamlarında benimsedikleri kimlikler onların Amerikan milli ve askeri kimliğine olan bağlılıklarındaki azalmayı göstermektedir. İdeolojinin varoluşu ideolojiyle ilişkilendirilen bireylerin varoluşuna bağlıdır. Yazarların savaşa ve ideal/mitik Amerikalı olarak çağırılmaya tepki olarak ideolojik kimlik kavramını reddetmeleri ve alternatif kimlikler benimsemeleri onları bu ideolojik seslenmenin nesnesi olmaktan çıkarmaktadır. Ulusları bir arada tutan unsurlardan biri nesnelere biçilen ortak anlamlar olduğuna göre, söz konusu yazarların Amerikan milli kimliğini sorgulamaları yöneticileri dış politikalarını gözden geçirmeye sevk eder. Anahtar Sözcükler Irak Savaşı, yaşam yazını, savaş anlatıları, Amerikan kimliği, ideolojik seslenme/çağırma, sembolik etkileşimcilik.
Özet (Çeviri)
Life narratives, especially war narratives, are part of a nation's cultural history. These works have the potential to reinvigorate or outdate national narratives and the national identity promoted in them. Iraq War (2003-2011) narratives of American service members are intensely preoccupied with constructing identities for their authors and dismissing the ones attributed to them. This preoccupation stems from George W. Bush's identity-based war rhetoric which is based on“You are either with us or against us”mentality and internalized by the politicians and the military of the time. The humanistic sociological approach of symbolic interactionism, which attaches importance not only to individuals' social needs but also to their emotions such as pride and shame in analyzing their behaviors is useful in investigating the construction of national identity in the works of life writing. Using symbolic interactionism, this study analyzes the processes of the individual and the national identity formation in relation to the Iraq War. The war narratives of seventy-nine American service members display reactions to the identities attributed to them through the interpellations of the Bush and Obama administrations. Such interpellation harbored the ideologies these administrations needed to fulfill their foreign policy decisions concerning the Iraq War. The so-called free Americans are subjectified to these ideologies and attributed an ideal/mythic identity. An evaluation of service member identities coined before, during and after the war; service members' definitions of the American national identity; and the identities they prefer to stick to in their post-war lives point to a visible regression in the popularity of national and military identities. Authors' critical attitudes towards their interpellated identities terminate their subjection to such interpellation. If the existence of ideology depends on the existence of its subjects; if the identity the authors reject is the ideological identity that helps the politicians to fulfill their Iraq War policy; and if what keep nations together are collective interpretations; then the authors, who reject unwanted identities and offer alternative definitions for the self and the nation, have the political power to influence the American foreign policy. Keywords Iraq War, life writing, war narratives, American national identity, interpellation, symbolic interactionism.