Posthuman ecologies in twenty - first century short animations
Yirmibirinci yüzyıl kısa çizgi filmlerinde insan ötesi ekolojiler
- Tez No: 414568
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL GÜLSÜM OPPERMANN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çizgi film türünü başlı başına insan ötesi bir çevre olarak tanımlayan bu tez, insan ötesi kuramları çeşitli açılardan ele alarak altı kısa çizgi filmi incelemektedir. Bu çizgi filmler, sırasıyla, Yousif Al-Khalifa'nın yönettiği End of an Era (2011), Steve Cutts'ın yönettiği Man (2012), James Lee'nin yönettiği Tarboy (2009), Shaun Tan ve Andrew Ruhemann'ın birlikte yönettikleri The Lost Thing (2010), Seth Boyden'ın yönettiği An Object at Rest (2015) ve David Prosser'ın yönettiği Matter Fisher (2010)'dır. İnsan ötesi kuramların sosyal, kültürel, etik, politik, tarihsel, biyolojik, kuantum fiziksel, biyoteknolojik ve çevresel kökenlerine dair kapsamlı bir özetle başlayan çalışma, daha sonra insan ötesi kuramcılığın farklı tanımlarını tartışmaya açmaktadır. Bunu takiben, çizgi film türünün örnekleri üzerinden insan ötesi kuramlara bakılmakta ve türün; insanı, hayvanı ve teknolojik cisimleri kendiliğinden bir araya getiren esneklik özelliği incelenmektedir. Yirmibirinci yüzyılda insan veya insandışı bir varlık olmanın anlamı sorgulanmakta, eyleyicilik, kasıtlılık, bilinç, farkındalık ve kişi olma gibi kavramlar tartışılmaktadır. Bu anlamda, bu tez, insan ötesi kuramları üç ana başlık altında toplayarak, yaklaşımlarını insan merkezciliğin ekolojik bir eleştirisi, doğakültürel Robo sapiens ve eyleyici-öyküsel madde olarak belirlemiştir. Böylelikle, her bir bölümde, organik ve inorganik, biyotik ve abiyotik, doğal olarak biçimlenmiş ve kültürel olarak üretilmiş, içsel ve sosyal olarak yapılandırılmış olan her ikilem arasındaki ayrımları kırarak, insanı merkeze koyan görüşler incelenmekte, zihin ve beden, doğa ve kültür, özne ve nesne arasındaki, en önemlisi de insan ve insan dışı varoluş biçimleri arasındaki sınırlar yapıbozuma uğratılmaktadır. İnsan ötesi kuramcılık alanlarında çalışan pek çok biliminsanının da desteklemiş olduğu üzere, uygulanan bu yöntemler, daha yeşil ve doğa dostu bir kültürün ortaya atılması için gerekli deneyimsel ve keşfetmeye açık stratejilerdir. Özellikle de her bir türü risk altına alan ve gittikçe hızlanmakta olan çevresel küresel tehditlere bakıldığında, böylesi bir çalışmanın gerekliliği aşikârdır. Anahtar Sözcükler İnsan ötesi kuramcılık, Ekoeleştiri, Çevrecilik, Çizgi Film, End of an Era (Yousif Al-Khalifa), Man (Steve Cutts), Tarboy (James Lee), The Lost Thing (Shaun Tan ve Andrew Ruhemann), An Object at Rest (Seth Boyden)
Özet (Çeviri)
Defining the animated film genre as a posthuman environment itself, this dissertation strategically employs six short animations, namely, Yousif Al-Khalifa's End of an Era (2011), Steve Cutts's Man (2012), James Lee's Tarboy (2009), Shaun Tan and Andrew Ruhemann's The Lost Thing (2010), Seth Boyden's An Object at Rest (2015), and David Prosser's Matter Fisher (2010), to illustrate the ecological orientations of posthumanism in its various aspects. Starting with a genealogical survey of the social, cultural, ethical, political, historical, biological, quantum physical, biotechnological, and environmental roots of posthumanism, and discussing its diverse definitions, the study provides examples from the animation genre. It then highlights the genre's flexible qualities that bring together the human, the animal, and the technological in a digital landscape. By questioning the meaning of what it means to be human or nonhuman in the twenty-first century, and by calling into question such concepts as agency, intentionality, consciousness, sentience, and personhood, the study draws subtle divisions between three major components of posthumanism. In line with this division, it interprets posthumanism as the ecological critique of anthropocentricism, as the naturalcultural Robo sapiens, and as the agentic-storied matter. As such, in each chapter, the human-centred view is deconstructed through the blurred boundaries between the organic and the inorganic, the biotic and the abiotic, the naturally conceived and the culturally produced, the inherent and the socially constructed, mind and body, nature and culture, subject and object, and most importantly, human and nonhuman. These deconstructive methodologies, as indicated by many scholars in the posthumanities, are experiential and exploratory strategies to contribute to the making of a greener culture, especially in the face of ever-accelerating global threats that put every species under risk due to environmental degradation. Keywords Posthumanism, Ecocriticism, Environmentalism, Animated Film, Yousif Al-Khalifa's End of an Era, Steve Cutts's Man, James Lee's Tarboy, Shaun Tan and Andrew Ruhemann's The Lost Thing, Seth Boyden's An Object at Rest