Doğal sayıların tarihsel gelişimi ve ilköğretim matematik programındaki doğal sayıların öğretimi ile karşılaştırılması
The historical development of natural numbers and the comparison with teaching of natural numbers in primary school mathematics program
  1. Tez No: 414635
  2. Yazar: BERİVAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, doğal sayıların tarihsel gelişimi ve günümüz ilköğretim programındaki doğal sayıların öğretimi ile karşılaştırılması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla birinci bölümünde İlk Çağ Mağara İnsanından başlanmak üzere, Eski Mısırlılar, Mezopotamyalılar, Eski Yunanlılar, Romalılar, Hintlilerde doğal sayıların gösterimi ve öğretimi araştırılmıştır. Ünlü bazı matematikçilerden ve sıfır'ın tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; günümüz ilköğretim matematik öğretim programı incelenmiş ve doğal sayıların günümüzde öğretimi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, doğal sayıların geçmişteki gösterimleri ile günümüzdeki gösterimleri ve doğal sayılarla işlemlerin geçmişte nasıl yapıldığı ile günümüzde nasıl yapıldığı karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise üçüncü bölümdeki karşılaştırmalardan çıkarılan öneriler ve sonuç sunulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, making comparison between the historical development of natural numbers and teaching of natural numbers in primary school math program in our age. With this aim, at the first section of this study representation and teaching of natural numbers was investigated that from the people of the first era cave man to, Ancient Egyptions, Mesopotamians, Ancient Greeks, Romans, Indians. It was mentionet about some famous mathematicians and historical development of zero. At second section; today's primary schoolmath program was studied and currently teaching of natural numbers' was described. At third section; we have kind of comparision. One of them is displaying natural numbers in the past and now. The other of them is how to make mathematical operation in the past and now. At last section; recommendations and conclusions from the third section was presented. Qualitative research methods were used in this research.