Böbrek nakli bekleme listesindeki hastaların sürekli öfke düzeyleri ve öfke ifade tarzları ile obsesif kompulsif semptomları arasındaki ilişkinin sosyo - demografik değişkenler eşliğinde incelenmesi
Analysis of relation between obsessive compulsive symptopms and trait anger levels and anger expression styles of kidney transplant wait list patients according to socio - demographical factors
- Tez No: 414638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, böbrek nakli bekleme listesindeki hastaların sürekli öfke düzeyleri ve öfke ifade tarzları ile obsesif kompulsif semptomları arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma Şişli Florence Nightingale Hastanesi Böbrek Nakli Bekleme Listesinde tedavi görmekte olan hastalar oluşturmaktadır. Böbrek Nakli Bekleme Listesinde kayıtlı bulunan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 106 hasta oluşturmaktadır.Çalışmaya katılan 106 hastanın yaş ortalaması (55) yıl olarak hesaplanmıştır. Hastaların Maudsley OKSL ve SÖÖİTÖ'nden aldıkları puanların birbirleri ile ilişkisi incelendiğinde, Sürekli Öfke alt boyutu puanı ile Kontrol Etme, Temizlik, Yavaşlık, Kuşku alt boyutları ve Toplam puan arasında pozitif yönlü zayıf ilişki olduğu; Ruminasyon alt ölçeği ile arasında pozitif yönlü orta dereceli ilişki olduğu belirlenmiştir. Öfke Kontrol alt boyutu ile Maudsley OKSL'nin alt boyutları arasında negatif yönlü zayıf ilişki olduğu; ancak Temizlik alt boyutu ile arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Öfke içe alt boyutu puanı ile kontrol etme, yavaşlık, kuşku ve renimasyon alt boyutları arasında pozitif yönlü zayıf ilişki olduğu; ancak temizlik alt boyutu ile arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür.Öfke Dışa alt boyutu ile Maudsley OKSL'nin hiçbir puanı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Maudsley OKSL ile SÖÖİTÖ için verilen yanıtların iç tutarlılığı incelendiğinde, Maudsley OKSL'ye verilen yanıtların oldukça tutarlı olduğu, SÖÖİTÖ'ye verilen yanıtların ise nispeten daha az tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir.Hastaların Maudlesy OKSL'nin alt ölçeklerinden ve toplamından aldığı puanlar cinsiyete göre değerlendirildiğinde, Kontrol Etme puanları ortancası erkek ve kadınlarda sırasıyla 2.0-5.0 olarak hesaplanmıştır. Kadınların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek Kontrol Etme puanına sahip olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin Temizlik puanı ortancası 4.0, kadınların Temizlik puanı ortancası 6.0 olarak elde edilmiştir. Kadınların erkekleregöre Temizlik alt ölçeğinden daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir. Kadınların diğer alt ölçek puanları ve toplam ölçek puanlarının da, erkeklerin puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.Hastaların SÖÖİTÖ alt boyut puanları cinsiyet bazında ele alındığında, Sürekli Öfke puanı ortancası erkek hastalarda 16.0, kadın hastalarda ise 18.0 olarak hesaplanmıştır. Kadınların Sürekli Öfke puanlarının erkeklere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Öfke Kontrol ve Öfke İçte alt boyutları için erkeklerin puanlarının kadınlara göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öfke Dışta alt boyutunda puanların cinsiyete göre benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Target of this research is designation of relationship between obsessive compulsive symptoms and the anger level and the expression of anger in the patients who is on the kidney transplant list.Average age of the patients who participate in this research calculated as 55 years. When we analyse the relation of patients scores from Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire (MOCQ) and State-Trait Anger Expression Inventory(STAXI) (Table 2), it has founded that there is positive lean relation between trait anger subscale score and controlling, cleanness, slowness, suspicion subscales and total score; there is positive medium level relation with rumination subscale. It has been seen that there is negative lean relation between anger control subscale and MOCQ subscale, but its relation between cleanness subscale is statistically not meaningfull. It confirmed that there isn't meaningfull relation between anger out subscale and any score of MOCQ. It has been seen that is positive lean relation between anger in subscale score and controlling, slowness, suspicious and rumination subscales, but relation with cleanness subscale is not statistically meaningfull. After the examination of answers to Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire(MOCQ) and State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI), answers given to MOCQ seemed more consistent against the answers given to STAXI. When we evaluate patients subscale and total MOCQ scores regarding to their gender, average inspection scores turns out as 5.0 for women against men's 2.0. It defined that females have higher inspection point at meaningfull level. Cleaning subscale score founded 6.0 for females and 4.0 males. It has determined that women have higher cleaning subscale score Other total and subscale scores of women has been seen significantly higher than men. Taking into patients STAXI subscale scores to hand, average trait anger point resulted 16.0 for males, 18.0 for females. It designated that females trait anger scores are at higher meaningfull level than males.Males have higher anger control and anger in subcale scores than females. It has been seen that anger out subscale scores similar for both genders.