Böbrek nakli alıcı adaylarında hazırlık aşamasında karşılaşılan medikal problemlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of medical problems encountered in the preparation stage in kidney transplant candidates
- Tez No: 898912
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada böbrek nakli alıcı adaylarında nakil hazırlığı aşamasında karşılaşılan medikal problemler ve bu problemlerin nakil sürecine etkisi retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma bir üniversite hastanesi böbrek nakli hazırlık polikliniğine 2000-2022 yılları arasında başvuran 500 alıcı adayını kapsamıştır. Hastaların demografik ve klinik verileri ile akıbetleri hastane elektronik dosya kayıt sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: Toplam 500 alıcı adayının (286 erkek, 214 kadın) ortanca yaşları 39,38 yıldı. En sık rastlanan primer hastalıklar glomerülonefrit, obstrüktif nefropati ve diyabetti. Adayların 304'ü kronik hemodiyaliz ve 59'u periton diyalizi tedavisi almaktaydı. 137 hasta pre-emptif nakil adayıydı. Nakil hazırlık sürecinde hastaların %7,6'sında yeni tanı duygudurum bozukluğu, %5,8'inde yeni tanı koroner arter hastalığı, %1,8'inde yeni tanı malignite, %1,4'ünde yeni tanı kronik hepatit tespit edildi. Nakil listesinden 19 hasta (%3,8) medikal nedenlerle adaylıktan çıkarıldı (9 hasta yeni tanı konan malignite, 5 hasta ciddi kardiyak hastalıklar, 2 hasta ciddi pulmoner hastalıklar, 1 hasta mental retardasyon, 2 hasta uzun süreli yoğun bakım ünitesi ihtiyacı). Nakil süreci sonunda alıcı adaylarının %76,4'ü ortalama 4,05 ay sonra nakil oldu. Hemodiyaliz grubunun %66,1'i, periton diyalizi grubunun %86,4'ü, pre-emptif grubun ise %94,9'u nakil oldu. Böbrek nakli yapılan hastaların %81,2'si canlı donörden, %18,8'i kadavra donörden nakil oldu. %14,2'si nakil bekleme listesinde kaldı. %5,6'sı beklerken vefat etti. Sonuç: Çalışmamız böbrek nakli alıcı adaylarında hazırlık aşamasında önemli medikal problem olduğunu ve bazı hastaların bu sırada yeni tanılar aldıklarını göstermiştir. Özellikle pre-emptif nakil için başvuranlarda nakil olasılığı daha yüksek görünmektedir. Çok merkezli başka çalışmalar nakil öncesi değerlendirme protokollerinin optimize edilmesine yönelik önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This retrospective study aimed to retrospectively investigate the medical problems encountered in kidney transplant recipient candidates during the transplant preparation phase and the effects of these problems on the transplant process. Materials and Methods: This study included 500 recipient candidates who applied to a kidney transplant preparation polyclinic of a university hospital between 2000 and 2022. Demographic and clinical data and outcomes of the patients were obtained from the hospital's electronic file record system. Results: The median age of 500 prospective recipients (286 men, 214 women) was 39.38 years. The most common primary diseases were glomerulonephritis, obstructive nephropathy, and diabetes. Three hundred four of the candidates were receiving chronic hemodialysis, and 59 were receiving peritoneal dialysis treatment. One hundred thirty-seven patients were pre-emptive transplant candidates. During the transplant preparation process, newly diagnosed mood disorder was detected in 7.6% of the patients, newly diagnosed coronary artery disease in 5.8%, newly diagnosed malignancy in 1.8%, and newly diagnosed chronic hepatitis in 1.4%. Nineteen patients (3.8%) from the transplant list were excluded from candidacy for medical reasons (9 patients with newly diagnosed malignancy, 5 patients with severe cardiac diseases, 2 patients with serious pulmonary diseases, 1 patient with mental retardation, 2 patients needing long-term intensive care unit). At the end of the transplant process, 76.4% of the prospective recipients were transplanted after an average of 4.05 months. 66.1% of the hemodislysis group, 86.4% of the peritoneal dialysis group, and 94.9% of the Pre-emptive group were transplanted. Of the kidney transplant patients, 81.2% were from living donors, and 18.8% were from cadaver donors. 14.2% remained on the transplant waiting list. 5.6% died while waiting. Conclusion: Our study showed that there are important medical problems in the preparation phase for kidney transplant recipient candidates and that some patients receive new diagnoses during this time. The possibility of transplantation is higher, especially in those applying for pre-emptive transplantation. Further multicenter studies will make important contributions to optimizing pre-transplant evaluation protocols.