Turizm işletmelerinin sosyo - ekonomik kalkınmada sağlayacağı katkıların analizi: Tekirdağ ili örnek
The analysis of the socio - economic development contribution of the tourism management: Example of Tekirdağ
  1. Tez No: 414657
  2. Yazar: BAHAR TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Turizm hızla gelişen dünya içerisinde aktif rolü büyük olan ve sürekli gelişme gerçekleştiren bir konumdadır. Turizm sektöründe ortaya çıkan arz ve talep bir bölgedeki sosyo-ekonomik kalkınma açısından önemli bir pazar haline gelmiştir. Turizm ekonomileri ve turizm faaliyetlerinin sağladıkları sosyal kültürel etkiler bir bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle Türkiye gibi turistik ürün arzı yadsınamayacak kadar fazla olan bir ülkede turizm olgusu hem ekonomik hem sosyal hem de kültürel anlamda bölgeye büyük katkılar sağlamaktadır. Bu araştırmada, turizm endüstrisi ve diğer endüstrilerle olan ilişkisi, turizm işletmelerindeki girdi ve çıktıların sosyo-ekonomik anlamdaki etkileri, ve bu etkilerin Tekirdağ ili örneği dahilinde analiz edilerek; bölgeye turistik anlamda sağlanabilecek kalkınma önerilerinin de yer alması amaçlanmaktadır. Bu anlamda çalışma ayrıca, turizmin ve turizm işletmelerinin sosyo-kültürel değişimi sağlayışı, ekonomik refahı arttırmaları ve bölgedeki dengeli kalkınmaya olan faydalarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu açıdan sadece şimdiki durum analizleri yanında gelecek analizlerinin de bulunduğu veriler çalışmada yer almaktadır. Özellikle konaklama işletmelerinin diğer sektörlerdeki işletmelerle yapmış oldukları mal ve hizmet alışverişlerinin bölgeye olan sosyo-ekonomik katkıları araştırılmıştır. Turizmin Türkiye genelindeki ekonomik katkılarının sayısal değerleri de yorumlanarak çalışma genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism has has a position whis is a large and an active role in the rapidly developing world that performs continuous improvement. Supply and demand in the tourism sector emerging area has become an important market in terms of socio-economic development. Economic, social and cultural effects of tourism and tourism activities play an important role in the development of a region. In particular, the tourism phenomenon in a country with as much undeniable tourist product supply such as Turkey, makes a substantial contribution to the region in terms of both economic and social and cultural. In this research, tourism industry and its relaition other industries, the input and output of tourism in socio- economic terms, the impact of business and analyzed these effects within the sample Tekirdağ province; can be supplied to the sense of tourist development proposal is intended to take place. In this sense, the study also socio-cultural changes of tourism and tourism business providence aims to identify the benefits of a balanced development in the economic prosperity and increase their region. In this respect, beside the information for tourism present, research also has future analysises. In particular, the region of the accommodation establishments have done business with which they exchange goods and services in other sectors of socio-economic contribution research. The numerical value of the economic contribution of tourism to Turkey has also been extended by interpreting general study.