Sanayi işletmelerinin üretim süreçlerinde karşılaşılan sorunların analizi: Tekirdağ örneği
Problems encountered in the production process of industrial enterprises: Sample of Tekirdağ
- Tez No: 414658
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rekabetçi üstünlüğe sahip olmak sanayi işletmeleri açısından önemli bir konudur. Bunun gerçekleştirilmesi için maliyetlerin minimize edilmesi ve kabul edilebilir fiyatla rekabet edebilmek önemli olmaktadır. Ancak ürün kalitesinin de aynı oranda etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle ARGE faaliyetlerine önem verilerek mevcut ürünlerin fonksiyonunun geliştirilmesi veya yeni ürünler işletmeler üzerindeki maliyet baskısını azaltarak kalite ve nitelik kavramının öne çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum firmaya rekabet üstünlüğü getirecektir. İşletmelerin rekabet üstünlüğünü kaliteli ve yeni ürünlerle daha kolay sağlayabileceği görülmektedir. Bunun için nitelikli işgücü ve kaliteli hammadde ve kaliteli ürün üretilebilmesi için tedarikçilerle yakın işbirliği yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Ayrıca kamu destekleri, üretim yönetimi, kurumsallaşma ve teknik bilgi ihtiyacının sürekli olarak sağlanmasıyla mümkün olabileceği görülmektedir. Bu çalışma ile sanayi işletmelerinde rekabetçi üstünlüğe etki eden üretim süreçlerinde yaşanan sorunlar araştırılmıştır. Bu kapsamda Tekirdağ ilinde bulunan 1458 sanayi işletmesinden 92'sinin yöneticilerine anket çalışması yapılmıştır. Sanayi işletmeleri açısından en güncel ve önemli sorunların tedarikçilerle yaşanan sorunların ve nitelikli personel eksikliğinden kaynaklandığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Competitive advantage is an important aspect for industry companies. To achieve that objective, they have to minimize their costs, attain a fair and acceptable prices and produce high quality products. Therefore, improving usability of existing products, emphasize on Research&Development activities and emphasize on the qualification of new products could benefit companies by reducing the cost pressure which results in competitive advantage. High quality products and new product innovations can improve competitive advantage. Hence to provide high quality raw materials and produce high quality products, it is important to have a close relationship with suppliers. In addition to that, skilled workforce is needed for active competitive advantage. Also it can be said that constantly providing the need for technical information, public support, production management and corporate governance could help bringing competitive advantage. In this study, the manufacturing processes problems affecting the competitive advantage in the industrial companies have been investigated. Tekirdağ In this context, a survey has been conducted with 92 of industrial company managers in Tekirdağ. As a result, it has been found out that the most important and up-to-date issues industrial companies have to deal with are the lack of skilled workforce and problems with suppliers.