Enflasyon hedeflemesi ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Inflation targeting and evaluation of Turkey
  1. Tez No: 414660
  2. Yazar: MEHTAP AYAZLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için ekonomilerinin gelişmesini, istikrarın dengede olmasını engelleyen en önemli sorunların başında gelen enflasyon kavramını aşağıya çekmek için kullanılan politikalardan biri de enflasyon hedeflemesidir. Enflasyon hedeflemesi eğer ön koşulları sağlamışsa ve istikrarlı bir yapıda uygulanırsa ülkeler açısından da başarıyı yakalamasına ve enflasyon oranlarının ılımlı bir hal almasını sağlar. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde yüksek düzeyde olan enflasyon rakamlarının aşağıya doğru bir inişine sebep olmasına ve uygulamadaki başarısı ile dikkat çeken bir politikadır. Türkiye ekonomisinin kırılgan yapısı incelendiğinde de bu durumun açıkça görüldüğü ve enflasyon hedeflemesi uygulamasındaki her ne kadar alt yapı yetersizlikleri yaşansa da rakamsal ve istikrarlı olarak enflasyonu düşürücü etkisi açıkça ortadadır. Bu yüksek lisans bitirme tezinin amacı enflasyon hedeflemesi stratejisinin ne olduğu ve nasıl uygulanması gerektiğinin incelenmesidir. Aynı zamanda enflasyon hedeflemesi stratejisinin uygulama sonunda ülkeler açısından ne sonuçlar verdiği ele alınarak Türkiye ekonomisinde ne gibi etkiler yarattığı tartışılıp, eksik yönlerine çözüm yolu getirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Inflation target is one of the policies that used for decreasing the inflations bad effects like ruining the economic stability or affecting the stability of devoloped or developing countries.If inflation targeting provides the right conditions and carried out in steady quality it helps countries to reach success or to decrease inflation rates.On the other hand it's a policy which calls attention by decreasing the high inflation rates of developed or developing countries.While considering the fragile condition of Turkish Economy it obviously seems that it helps decreasing the high inflation in Turkey and it appears with succes in numbers no matter how lack it's background. This post graduation thesis's proper is examine and explaine how to apply inflation target strategy.Moreover this thesis's proper is to show what are the outcomes of inflation target strategy and by using these outcomes,propounding ideas for decreasing high inflation rates in Turkish Economy.