Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduru çocukların gündelik yaşam pratikleri bağlamında kimlik oluşumları ve siyasallaşma
The Identity formation and politicization of the chlildren affectedby Anti - Terror Law in the context of their daily life practice
- Tez No: 414673
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez Van'da ve Diyarbakır'da Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan çocukların kendi anlatımlarından yola çıkarak kimlik oluşumlarını ve siyasallaşmalarını sağlayan temel siyasal, toplumsal, kültürel ve ekonomik motivasyon kaynaklarını analiz etmektedir. Zorunlu göç sonucu ailelerinin yerleştikleri kentlerde doğan bu çocukların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları birçok farklı şiddet biçimi, ailelerinden, arkadaşlarından, yazılı ve görsel Kürt kaynakları ve medyasından devraldıkları toplumsal hafıza ve mevcut Kürt siyasal hareketinin bileşenleriyle kurdukları ilişki onları politik birer özneye dönüştürmede etkili olmaktadır. TMK mağduru çocukların gündelik yaşam pratikleri, öznel anlatıları, ortaya koydukları eylemsellik ve siyasal, sosyal ve kültürel alana dair söylemleri modern çocukluk paradigmasının çocuk ve çocukluğa dair ileri sürdüğü argümanlarla açıklanamayacağını ileri sürmekteyim. Kürt siyasal hareketi ve Türkiye'nin genel siyasetinin anlamakta zorlandıkları TMK mağduru çocuklar iki noktada önemli fırsatlar sunmaktadır: Birincisi bu çocuklar hem Türkiye genel siyaseti hem de Kürt siyasal hareketinin siyaset alanlarının sınırlarını zorlamaktadır. Buradan hareketle siyasetin sınırlarının genişlemesi ve karar alma mekanizmalarına bu çocukların da katılmaları sağlanmalıdır. İkincisi ise sosyal bilimler açısından“çocukluk”kategorisinin yeniden tartışılmaya açılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the basic socio-politics, cultural and economic motivation behind identity formation and politicization of the children, who were aggrieved of anti-terror law, through their everyday practices and subjective narratives. Different types of violence which the children exposed in their everyday life and the social memory transmitted by older family members, friends, written or oral sources that they can reach from Kurdish media and the relation to component of Kurdish political movement, have imminent role in the formation and construction of the children's political subjectivities. I proposed that children's practice of everyday life, their subjective narratives, participant in social protests and, discourse on political, social and cultural domain can not be analyzed and understood by childhood paradigm argument on child and childhood. Kurdish political movement and Turkish general policy had/have difficulty in understanding the children's politics. However, those children offer significant opportunity at two points: these children are challenging the boundaries of politics of both Turkish general policy and Kurdish political movement. This is an opportunity to discuss and to expand political sphere, and also it is significant opportunity to re-think and re-discuss childhood category and paradigm