The Political economy of state – building: The case of Turkish Cypriots (1960 – 1967)
Devlet inşasının ekonomi politiği: Kıbrıs Türkleri örneği (1960 – 1967)
- Tez No: 414674
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AHMET TONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 729
Özet
Bu tez, 1960–1967 Kıbrıs Türk siyaseti ve ekonomisi üzerine, Marksist devlet teorileri ve ekonomi politik perspektiflerine dayalı bir teorik anlatıdır. Kalkış noktası, Kıbrıs Türklerine ilişkin çalışmalardaki duruma yönelik eleştirel iki gözlemdir. Bunlardan ilki iç dinamiklerin (ve özellikle ekonomiyle siyasetin), ikincisi ise, teori ve metodolojinin göz ardı ediliyor olduğudur. Tez, bu eksiklikleri ele almaya dönük bir çaba olarak, bir taraftan Bob Jessop'ın kapitalist devlet ve ekonomi teorisiyle erken Erik Olin Wright'ın nedensellik teorisine başvurmakta ve bu arada söz konusu teorileri yeniden değerlendirmekte, öbür taraftan ise, Anwar Shaikh ile Ertuğrul Ahmet Tonak'ın üretken olmayan emek tartışmasına yaptıkları katkıdan destek almaktadır. Bir bütün olarak bakıldığında bu tez, kimlikten ziyade ekonomi ve siyasete vurgu yapmak; iç dinamikler ile devletler arası siyaset–küresel ekonomi politik arasındaki ilişkileri modellemeye çalışmak ve; bugünkü Kıbrıs Türk toplumunu tanımlayan iktidar ilişkileriyle genel krizin kökenleri ve nedenlerini açıklayacak kritik dönemi 1960–1967 olarak görmek suretiyle mevcut literatürden farklılaşmaktadır. Bu amaçla, metodolojik olarak 1960–1963 (Kıbrıs Cumhuriyeti ortak devleti) ile 1964–1967 (anklav yaşamının ilk evresi) alt dönemlerine uyguladığı tarihî ve ampirik olarak temellendirilmiş bir kavramsal çerçeve geliştirmektedir. Tezin ana içgörüsü ve iddiası, milliyetçi Taksim projesinin iki kilit alt süreci olarak gördüğü devlet inşası ile sermaye birikimi arasında köklü bir çelişki bulunduğu ve bunun da, 1974 sonrasındaki patronaj ilişkilerine dayalı devlet iktidarının ortaya çıkışıyla bugün içerisinde düştüğü krize ışık tuttuğudur. Son olarak ise, teorik olarak, Kıbrıs Türkleri örneği Jessop'ın devlet ve Wright'ın nedensellik teorilerine ait kilit ögeleri (diğerleri arasında, Jessop'daki ilişkisellik ve stratejiklik ve Wright'daki yapısal belirlenim) desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This is a theoretical narrative of the Turkish Cypriot (T//C) politics and economy for 1960–1967, from the perspective of Marxist theories of the state, and political economy. It rests upon two key observations on the state of T/C studies, the oversight of domestic dynamics, (particularly, the economy and politics), and the oversight of theory and methodology. In so doing, it resorts to and critically rethinks aspects of Bob Jessop's theory of the capitalist state and economy, and the early Erik Olin Wright's theory of causality, supplementing the two by Anwar Shaikh–Ertuğrul Ahmet Tonak's elaboration of the theory of unproductive labour. Overall, the thesis distinguishes itself from the existing literature by its focus upon economy and politics, rather than identity; its attempt to model the relations between domestic dynamics, and inter-state politics and global political economy, and; its regard of the period of 1960–1967 as the critical episode to which the origins of the power relations and generalised crisis characterising today's T/C society must be traced back. Methodologically, it proceeds by way of developing an historically and empirically grounded conceptual framework applied to the sub-periods of 1960–1963, and 1964–1967. The key insight of the thesis is that there was a contradiction between the two sub-processes of Taksim, namely state-building and capital accumulation, shedding light onto the origins and causes of the patronage-based post-1974 state power and its current crisis. The T/C case supports key aspects of Jessop's state theory, and Wright's causality theory.