Hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretimin etkililiği. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda yabancı dil öğretiminde bilgisayar destekli etkileşimli çoklu ortamda öğretim üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 41468
  2. Yazar: GÜLİN BAYIR (ONAT)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma problemine ilişkin bulguların sonuçları verilmiş ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Özet Bu araştırmada, hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli çoklu ortamda yabancı dil öğretiminin etkililiğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma problem, yöntem, bulgular ve yorumlar, özet, sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölüm altında toplanmıştır. İki aşamada yapılan bu araştırmanın birinci aşamasında hizmet içi eğitimde bilgisayar destekli öğretimin katılımcı başarısını bulma, kendi hızına göre öğrenme ve ses boyutunun aslına uygun söyleyişi (telaffuz) kazandırma üzerine etkisini denemek için“deneysel yöntem”in gerekleri yerine getirilmiştir. İkinci aşamada ise yetişkinin bilgisayar destekli öğretime ilişkin tutumunun belirlenebilmesinde kullanılabilecek özellikleri saptayabilmek için tarama türü araştırma modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuncunda tutum aracı geliştirilmiştir. Bu araştırmada bilgisayar destekli etkileşimli çoklu ortamda yabancı dil öğretimi üzerine ders yazılımı olan“English Discoveries”kullanılmıştır. TCMB'nda lise, önlisans ve Açık Öğretim Fakültesi mezunu 30 - 40 yaş grubu, Banka'daki Genel Kullanıcılar Bilgisayar Eğitimi'ne katılmış, fare (mouse) kullanma yetisi kazanmış kişilerden yansız seçimle oluşturulmuş 42 personel deney grubu olarak kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasından sonra oluşturulan tutum aracı deney grubuna uygulanmıştır. 5758 Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans, yüzde, ortalama, standard sapma, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı testi, faktör analizi, madde - toplam puan korelasyonu, t-testi ve bir boyutlu varyans analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Çözümleme sonucunda elde edilen veriler tablo ve şekillerle gösterilmiştir. Araştırmanın birinci aşaması sonucunda bilgisayar destekli çoklu ortamda yabancı dil öğretiminin katılımcı başarısı, kendi hızına göre öğrenme, ses boyutunun aslına uygun söyleyişi kazandırma üzerine etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasının sonucunda ise hizmet içi eğitimde yetişkinin, bilgisayar destekli etkileşimli çoklu ortamda yabancı dil öğretimine ilişkin tutumunda, bilgisayarda çoklu ortamda gerçekleştirilen ses ve hareketli sunum boyutlu yabancı dil öğretimine göre ve bu olanaktan yararlanarak gerçekleştirilecek bireysel öğretime göre farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak ve sınırlılıklar gözönünde bulundurularak belirlenen sonuçlar şunlardır: Deneysel bulgular sonucunda;. BDEÇO'da yabancı dil öğretiminde katılımcı başarısı %77.4 bulunmuştur.. BDEÇO'da katılımcılar kendi hızlarına göre öğrenirler.. BDEÇO'da yabancı dil öğretiminde söyleyiş hatalarının büyük bir kısmı düzelir. Katılımcıların hizmet içi eğitimde BDEÇOÖ'ye ilişkin tutumlarında;.BDEÇOÖ'yi tercih ediyorlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to determination of the effectiveness of Foreign Language Teaching through Computer Based Interactive Multimedia in inservice training.The research consists of four parts; the problem, the method, the findings and interpretations:summary, conclusion, suggestions. This research has been carried out as a two-stage study, in the first stage, the requirements of experimental method have been fulfilled to determine the effects of the computer based instruction in inservice training activities on participants level of success, self-paced learning and level of acqusition of correct pronunciation with the help of sound component of the technique. In the second stage of this research, the survey method has been used to determine the features which can be used to understand the attitude of an adult toward computer based instruction. As a result of this study, an Attitude Questionnaire has been developed. In this research,“English Discoveries”has been used as an interactive Multimedia Courseware. In this research, 42 personnel between ages 30 - 40 who had already attended at CBRT (Central Bank of The Republic of Turkey) have been randomly chosen as the experimental group. All of them have been graduated from either a high school or Open University. Also, an experimental who have attended Computer Training Course for Users at CBRT and are familiar with a“mouse”. After the second stage of the research, the already - prepared Attitude Questionnaire has been given to the experiment group. Data gathered in term of implementation have been analyzed using some statistical techniques such as frequency, percentage, mean, standard deviation, Cronbach Alpha reliability test, factor analysis, item - total score corelation, t-test and ANOVA, with respect to the aim of this study. Findings gathered from these analyses have been shown in tables and graphs. As a result of the first stage of this research, it has been understood that Foreing Language Teaching through Computer Based Interactive Multimedia has possitive effects on success, self-paced learning, and acqusition of correct pronunciation with the help of sound component of the technique. As for the second stage of this study, it has been concluded that there are some differences between the attitudes of an adult in inservice training programs toward Foreign Language Teaching through Computer Based Interactive Multimedia, with respect to Foreign Language Teaching realized ön computerized multimedia having sound and action presentation component and with respect to the individual instruction which has been realized using the same possibility.