Mortgage credits default risk in respect of macroeconomic indicators
Makroekonomik veriler ışığında konut kredilerinin takibe dönüşme riski
  1. Tez No: 414684
  2. Yazar: AHMET METİN ÇAMDİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de makroekonomik faktörlerin, konut kredilerinin takibe dönüşme riski üzerindeki muhtemel etkilerini incelemiştir. Yaptığımız literatür taramasında, temel makroekonomik faktörler olarak ev fiyatları, işsizlik, faiz oranları ve enflasyon tespit edilmiştir. Takibe dönüşme ve bir çok makroekonomik faktör arasında ilişki olmasına karşın, konut kredilerinin geri ödenme performansının diğer tüketici kredilerine kıyasla daha güçlü olduğunu düşünüyoruz. Makroekonomik şartlardaki iyileşme, konut kredilerinin geri ödenmelerini olumlu etkilerken, kötüleşme ise aynı oranda olumsuz yansımamaktadır. Literatürle uyumlu olarak, makroekonomik verilerin hem konut kredilerinin hem de tüketici kredilerinin takibe dönüşme oranları üzerindeki etkilerini değerlendirmek için regresyon analizi kullandık. Geçmiş dönem takibe dönüşme oranları, ev fiyatları, konut kredisi faiz oranları ve hisse senedi borsasındaki hareketlerin takibe dönüşme oranları üzerinde belirgin etkileri olduğunu tespit ettik. Ev fiyatlarındaki getiri en etkili değişken çıkarken, geçmiş dönem takibe dönüşme oranlarını ve faiz oranlarının değişimini de konut kredilerinin takibe dönüşme analizinde kullandık. Tüketici kredilerinin takibe dönüşme analizinde ise hisse senedi borsasının getirisi, geçmiş dönem takibe dönüşme oranlarının farkları ve devlet tahvili faiz oranları analizde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the possible effects of macroeconomic factors on mortgage credit default risk in Turkey. In our literature review, the main macroeconomic factors are to be found as house prices, unemployment, interest rates and inflation. Although default and many macroeconomic factros are found to be related, we believe that the pay off performance of mortgage credits is strong among other consumer credits. A positive performance in macroeconomic conditions affect mortgage pay offs positively, whereas worsening macroeconomic conditions do not affect mortgage pay offs that negatively. We employed regression analysis to evaluate the effects of various macroeconomic factors on both mortgage default rates and total consumer default rates in Turkey in line with the literature. We found that previous defaults, house prices, interest rates and stock market movements have significant effect on defaults. The house prices return found to be the most effective while we used difference of previous defaults and difference of interest rates on mortgage credits defaults analysis. For consumer credits defaults analysis, the return of stock market index, difference of previous defaults and government interest rates are considered in the analysis.