The Positive and negative effects of Customs Union on Turkey
Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye olumlu ve olumsuz etkileri
- Tez No: 414692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Globalleşme ve bölgeselleşme 21. Yüzyılda 20. Yüzyıla göre hız kazanmıştır. Bu çerçevede dünyada yeni ekonomik entegrasyon modelleri kurulmuştur. Dünyadaki en başarılı ekonomik entegrasyon modeli Avrupa Birliği'dir. Gümrük Birliği ise Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda Türkiye için bir basamaktır. 1 Ocak 1996'da Gümrük Birliği'ni sağlayan anlaşma yürürlüğe girmiştir. Gümrük Birliği'nin tesis edilmesinin ilk yıllarından itibaren, Gümrük Birliği'nin Türkiye üzerinde çeşitli etkileri olmuştur. Bu çalışmanın amacı Gümrük Birliği'nin Türkiye üzerindeki farklı etkilerini analiz etmektedir.Bu çalışmada, Gümrük Birliği statik ve dinamik etkilere bağlı olarak analiz edilmiştir. Buna ek olarak, bu çalışmada uzmanlarla yapılmış röportajları da görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, globalization and regionalization have become faster than they had been in the 20th century. In this framework, new economic integration models were established in the world. The most successful economic integration model in the world is the European Union. Customs Union is a step for Turkey on the path to full-membership to the European Union. On 1 st Jan. 1996, the treaty, which provides the customs union was put into practice. With the Customs Union, various ,impacts have happened in Turkish economy. The purpose of this study is to examine different impacts of Customs Union on Turkey. The impacts of Customs Union are going to be analyzed in terms of the Union's static and dynamic effects. Additionally, the analysis will be enriched with the interviews which have been done with the experts.