İkinci Dünya Savaşı'nın sinemadaki temsilinin gerçeklikle olan ilişkisi
Representation of the Second World War on cinema and it's relation with reality
- Tez No: 414693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma İkinci Dünya Savaşı'nı konu alan filmlerin sinematografik temsilinin gerçeklikle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Savaşın sonlanmasıyla, özellikle kamplar ve soykırımla ilgili ortaya çıkan bulgular, kamplara dair tanıklığın imkânsız olduğu yönünde yeni tartışmaları doğurmuştur. Fakat her gün yeni deneyimlerin eklendiği hafızanın inşasında tanık ve tanıklık, toplumsal belleği canlı tutan kilit bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda Walter Benjamin'in“Hikâye Anlatıcısı”yazısından esinlenerek yola çıkılan bu tezde deneyimin yarına aktarımı tanık ve temsil kavramları aracılığıyla sorunsallaştırılacak ve seçilmiş filmlerin analiziyle birlikte tanıklığı imkânsız olanın sinematografik temsilinin mümkün olup olmayacağı sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine cinematographic representation of Second World War and its relation with reality. After the termination of the war generated facts about the concentration camps and genocide has caused new discussions regarding the notion of testimony. According to some of these arguments,“witness”and“testimony”of concentration camps cannot be possible. However, these notions play a key role in keeping collective memory alive which is constructed everyday with new experiences. In this context, this work that is inspired by Walter Benjamin's Storyteller will problematize transferring a historical experience from the past to the future by means of the concepts of“witness”and“representation”. The impossibility of being witness also gives an opportunity to investigate the impossibility of cinematographic representation that is elaborated through the analysis of selected movies.