Gümrük Birliğinin Türkiye'nin dış ticaretine etkileri/statik ve dinamik etkiler
Effects of Customs's Union on Turkey's foreign tade/ static and dynamic effects
- Tez No: 454814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gümrük birliği antlaşmaları her ülke için olumlu yada olumsuz etki edeceği beklenmez. Gümrük birliğinde amaç anlaşmaya taraf ülkeler arasında dış ticareti serbestleştirmek ve artırmaktır. Fakat bazı durumlarda taraf ülkeler arasında anlaşma neticesinde beklenildiği gibi bir sonuç vermeyebilir. Bu çalışma da 1959 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'na ortaklık başvurusunda bulunan Türkiye'nin 1995 yılında imzalanan Gümrük Birliği anlaşması neticesinde dış ticaretindeki değişmeler incelenmiştir.20. Yılı geride bırakan gümrük birliği anlaşmasının Türkiye üzerindeki etkileri bir çok akademik çalışmaya konu olmuştur. Yapılan bu çalışma gümrük birliğinin Türkiye ekonomisi ve dış ticareti üzerindeki statik ve dinamik etkilerini ortaya koyabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin dış ticaret açığı (net ihracat) üzerinde etkisi olduğu tahmin edilen AB ve Türkiye gayri safi yurt içi hasıla değerleri, AB'nin toplam dış ticaret miktarı,reel efektif döviz kuru değişkenleri ile zaman serisi analizi yapılmıştır. Yapılan ampirik analizlere göre Gümrük Birliği Anlaşması Türkiye'nin dış ticaret açığını artırmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Gümrük Birliği, Dış Ticaret, Ekonomik Entegrasyon, Avrupa Birliği ve Türkiye, Gümrük Birliğinin Statik ve Dinamik Etkileri
Özet (Çeviri)
Customs union treaties are not expected to have positive or negative effect on each countries. The aim of the customs union is to liberalize and increase of foreign trade among the partner countries. However, in some cases the agreement between the parties may not give the result as expected on the basis of the agreement. This study examines the changes on foreign trade as a result of the Customs Union agreement signed in 1995 by Turkey, which was in partnership application with the European Economic Community in 1959. The effects of the customs union agreement which was left behind twentieth year,on Turkey, have been subject to many academic studies. This study was prepared to the reveal static and dynamic effects of the customs union on the Turkish economy and foreign trade. For this purpose, a time series analysis was conducted with the EU and Turkey gross domestic product values, the total foreign trade volume of the EU and real effective exchange rate variables, which are estimated to have an impact on the foreign trade deficit (net exports) of Turkey.According to empirical analysis results, the Customs Union Agreement increases the foreign trade deficit of Turkey. KEYWORDS: Customs Union, Foreign Trade, Economic Integration,European Union and Turkey, Static and Dynamic Effects of the Customs Union