Gümrük Birliği'nin Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerine etkileri
The Effects of customs Union on small and medium scale companies in Turkey
- Tez No: 123018
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Küçük Ölçekli İşletmeler, tüm dünyadaki benzerleri gibi ekonominin hangi sürecinde olurlarsa olsunlar politik ve sosyal önemlerini her zaman muhafaza etmişler genel politika ve stratejilerin belirlenmesinde dikkate değer bir kesimi teşkil etmişlerdir. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1996'da başlamış olan Gümrük Birliği'nin amacı da kuşkusuz, ekonomi, sanayi ve ticarette olumlu gelişmeler elde etmekti. Bu çalışmanın amacı da Gümrük Birliği'nin ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerine ne kazandırıp neler kaybettirdiğini, ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılandığını ortaya koymak, yine kısacası nelerin umut edilip nelerin bulunduğunu ortaya koymaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır, öncelikle, Türkiye'yi yarım asırdır meşgul eden Avrupa Birliği konusu tahlil edilmiştir. Avrupa Birliği ve yapısı, Türkiye ile olan münasebetleri ve bu münasebetlerin boyutu, tam üyeliğe giden yoldaki manevramızın sonu olarak nitelendirebileceğimiz Gümrük Birliği'nin içeriği ve ülkemize olan etkileri irdelenmiştir. İkinci bölümde ise her ülke için gerçekten önem arz eden ve ekonominin büyük bir kesimini oluşturan KOBİ'ler incelenmiştir. Bu kavram genel olarak açıklanmış olup kesimin ortak sorunları ortaya konulmuştur. Çalışmanın ana temasının sergilendiği son bölümde ise, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'nin ülkemizde faaliyet gösteren KOBİ'lere olan olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiş olup alınması gereken tedbirler anlatılmıştır. Nihayet KOBİ'lerin uygun teşvik ve desteklerle büyük rekabet ortamına entegre edilebilmesi için çaba gösterilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Çünkü ülkemizde KOBİ'ler verilen destek ve teşvikler yetersiz gelmektedir. KOBİ'lerin rekabet edebilmeleri ve istenilen kaliteyi, verimi yakalayabilmeleri için gerekli teknolojik yenilikleri, ürettiklerini pazarlara ulaştırabilmeleri için de yeni pazarlama tekniklerini kullanmaları gerekmektedir. Bunun için ise finansal desteğe ihtiyaçları vardır. Bu tez çalışmasında varılan sonuç, dile getirilen önerilerin dikkate alınarak uygulamaya geçilmesi halinde KOBİ'lerin Türk ekonomisine sınai ve ticari yönden büyük katkısı görüleceğidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The small and medium scale industrial campanies, like their counterparts through all over the world, regardless of which economical development phase they have been in, has kept their economical and social importances, and constituted a remarkable sector in determining the general politics and strategies. The people of the Customs Union Which started in 1996 between The European Community and Turkey was undoubtedly to gain positive developments in economy, industry and trading. And the aim of this study is to bring up what The Customs Union has made the small and medium scale industrial companies in our country gained or lost, and to which degree their needs have been met, and again, in a nut shell, to bring up what has been expended and what has been obtained. The study consists of three sections. Before all else, the subject of European Union that has engaged Turkey for a half century has been analyzed. European Union and its structure, its relations with Turkey and the scale of these relations, the content of the Customs Union which we could describe as the end of our adventure on the way to a full membership, and its effects on our country has been investigated thoroughly. In the second chapter, The small an medium scale industrial companies that poses a great significance for every country have been studied. That concept has been explained in general terms and the common problems of that sector have been brought up. In the last chapter in which the main theme of this study has been set forth, the positive and negative effects of Customs Union between Turkey and European Community on the small and medium scale companies that are operating in our country has been investigated and the necessary measures to be taken have been told. At last, the necessity of any kind of effort to integrate the small and medium scale companies into the milieu of competition by means of appropriate incitements and support have come on the scene. Because the incitements and supports supplied for the small and medium scale companies have proved to be insufficient. The small and medium scale companies need to use the necessary