Çağdaş propaganda tekniklerinin sinemadaki yansıması ve 11 Eylül'den Sonra isimli kısa film çalışması
The reflections in cinema of contemporary propaganda technique's and a short film study named After 9/11
  1. Tez No: 160396
  2. Yazar: HÜSEYİN DOĞUŞ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ill ÖZET BOZKURT, Hüseyin Doğuş, Çağdaş Propaganda Tekniklerinin Sinemadaki Yansıması ve“11 Eylül 'den Sonra”İsimli Kısa Film Çalışması, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışma Raporu, Ankara, 2005 1 1 Eylül sonrası süreçte ABD'nin savaş yanlısı politikaları sonucunda medya denetimi aracılığıyla, yaşananların edilgen bir seyircisi konumuna düşürülen kitlelerin duyarlılıklarını canlandıracak ve özellikle Irak'ta devam eden ABD işgaline karşı aynen savaş öncesi dönemde olduğu gibi savaş karşıtı sivil inisiyatifin devam etmesini destekleyecek bir film projesi gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda propagandanın XX. yüzyıldaki gelişimi incelenerek, egemen ideolojilerin sinemadaki yansımalarının çözümlenmesine gidilmiştir. Birinci bölümde propagandanın tanımı ve XX. yüzyıl içerisindeki gelişimi ele alınırken, II. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemde yapılmış belli başlı propaganda filmleri incelenmiştir. İkinci Bölümde ise 11 Eylül saldırılan sonrası sürecin dünya ve sinema üzerindeki etkileri incelenirken, bu sürecin değerlendirilmesinde, soğuk savaşın sona ermesinden sonra doksanlı yıllarda küreselleşme politikaları çerçevesinde ortaya çıkan tartışmalar da ele alınmıştır. Tez raporu çalışması doğrultusunda gerçekleştirilen 11 Eylül 'den Sonra (After 9 /İl ) isimli kısa film çalışmasında, ABD'nin 11 Eylül sonrası süreçteki saldırgan politikalarına karşı eleştirel bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Ancak filmin ana teması medyada yayınlanan görüntüler doğrultusunda yaşananların edilgen izleyicileri konumuna düşürülen kitlelere yönelmiş bir eleştiri üzerine kurulmuştur. Kitle iletişim araçlarında gerçeğin temsili olarak gösterilen, gerçek savaş ve yıkımların görünlerinin, yaşananların gerçekliğini ne kadar yansıttığı sorusu üzerine kurulu bu tema, filmde gerçeğin temsili niteliğindeki bir fotoğraftan damlayan kanla anlatılmaya çalışılmıştır. Filmde, kullanıcısına geniş bir veri akışı olanağı sunan internet ortamından faydalanılmış ve internetten bulunan, temaya uygun, çeşitli görüntü, yazı, ses ve grafikler anlamlı bir bütünü oluşturacak şekilde kurgulanmıştır. Film izleyiciyi, hergün gördüğü vahşet görüntülerine karşı harekete geçmeye davet etmektedir.IV 1 1 Eylül sonrası süreçte şiddete karşı şiddeti öngören saldırgan politikaların dünyanın geleceği adına bir çözüm üretmediği ve bu saldırgan politikaların belirli çıkar çevreleri dışında hiç kimseye bir fayda sağlamadığı görülmüştür. Sürekli ayakta tutulan bu şiddet döngüsüne karşı kitlelerin seyirci konumlarım terkederek, sağduyuya dayalı bir sivil inisiyatif oluşturmaları, dünyanın geleceği açısından en büyük umut ışığı olacaktır. Bu bağlamda, medya denetimi yoluyla yürütülen propaganda etkinliklerinin iyi çözümlenmesi ve bütün dünyanın kaderini belirleyecek saldırgan politikalara karşı kitlelerin seyirci konumlarını terkedip yemden katılımcı konumuna gelmeleri gerekmektedir. Anahtar Sözcükler 11 Eylül 2001, Propaganda, Sinema, Propaganda Filmleri, Animasyon, Kısa Film
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BOZKURT, Hüseyin Doğuş, The Reflections of Contemporary Propaganda Technique's in Cinema and a Short Film Study Named“After 11th September”, Graduate Degree Artwork Report, Ankara, 2005 A film project has been aimed as a result of this study in order to support the civilian initiative against the present American occupation of Iraq, which has been ongoing since the pre war period and to increase the sensitivity of the masses that have been converted into passive observers of the event due to media control imposed by American war politics. As a result, the development of propaganda in the 20th century, and the reflections of sovereign ideology in cinema have been analyzed. In the first chapter, while defining propaganda and considering its development during the 20 century, certain films made until the Second World War have been analyzed. In the second chapter, the effects of the period after the 11 of September incidence on world order and cinema have been studied. During this study, the arguments emerged after the cold war; within the framework of globalization politics during the 90' s have been taken into consideration. In the short film study named“After 9/1 1”, it has been aimed to develop a critical view against America's aggressive politics after the 11 of September incidence. However, the main theme of the film has been constructed as a criticism to the masses that have been reduced to passive observers of the incidence due to the media. This theme, having been constructed on the questioning of the representation of the reality of war conducted by mass communication tools as broadcasted scenes of war and demolition, has been explained by blood dripping from a photograph that is represented as the representation of reality. The Internet, as a medium of fast and diverse data transmission has been used during the film as a source of various imagery, text and sound appropriate to the theme later to be edited into a meaningful whole. The film invites its observer to take active role against this everyday observed brutality.VI It has been observed that during the period after the 11th of September incidence, aggressive politics based on violence against violence have not served anyone for a resolution for the future of the world, other than certain beneficial groups. The greatest hope for the future of the world lies in the formation of a civilian initiative based on foresight by the masses. In this context, it is important to analyze the propaganda activities carried out by supervised media and for the masses to discard their observing position for an active role against the war politics that will affect the future of the world. Keywords 1 1th September 2001, Propaganda, Cinema, Propaganda Film, Animation, Short film