Sector and region specific labor productivity convergence in Turkey
Türkiye'de bölgesel ve sektörel emek üretkenliği yakınsaması
  1. Tez No: 414704
  2. Yazar: BAHADIR CEM UYARER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ekonomik yakınsama bir çok iktisadi çalışmanın temel konularından birisidir. Ülkeler arası çalışmalara ek olarak son yıllarda ülke içi bölgesel iktisadi farklılıklar ve yakınsama konusu geniş dikkat çekmiştir. Türkiye özelinde, bölgesel iktisadi farklılıklar birçok araştırmacı tarafından incelenmiş, bu çalışmaların neredeyse tamamı ekonomik uzaksama sonucunu elde etmiştir. Bu sonuçlar Türkiyede bölgeler arası iktisadi farklılıkların kalıcı ve zaman içinde büyüme eğilimde olduğunu göstermiştir. Biz, bu çalışmada, geçmiş çalışmalara benzer şekilde bölgelerin ekonomik heterojenliğini katma değer dağılımı, istihdam dağılımı gibi değişkenlerin betimleyici analizi ile ortaya seriyoruz. Dahası, bölgelerin büyüme oranlarını ayrıştırma metodu ile inceleyip, büyüme yapılarındaki farklılıkları işaret ediyoruz. Sonrasında, bölgeler arası farklılıkları beta yakınsaması ve ayrıştırma metodu ile inceliyoruz. Bu analiz sonrasında toplamda ve sektörler özelinde bölgelerin birbirine farklı hızlarda da olsa yakınsadığını görüyoruz. Beta ayrıştırma metodu gösteriyor ki yakınsamanın altında yatan temel faktörler tarım sektöründeki verimlilik artışı ve emek gücünün sektörler arasında daha verimli dağılışı. Sonuç olarak, bu çalışmada, biz bölgeler arası farklılıkların 2004- 2011 döneminde azaldığını ve bölgesel yakınsamanın gerçekleştiğini ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
Economic convergence is one of the main subject of vast of the studies. In addition to cross country analysis, in recent years in-country convergence and in-country regional economic disparities have attracted substantial attention. Specifically, economic disparity across regions of the Turkey has been examined by several scholars. Nearly all of these studies indicate divergent pattern of regions in terms of economic growth. Hence, they reveals that economic disparities across regions are persistent and will grow over time. In this thesis, same as previous literature, we exhibit the economic heterogeneity of regions by descriptive analysis of value added shares, employment shares and productivity levels. Moreover, we have analyzed the growth level of regions via growth decomposition methodology and see the disparity of regions in terms of growth patterns. Then, proceed our analyze with beta convergence analysis and beta decomposition. Here we see that, in aggregate level and each sectors, regions are converging each other in different rates. Beta decomposition shows that, the main driving force of convergence is agriculture sector and the re-allocation of labor force between sectors. In sum, first time we show that disparity across regions diminishing and convergence take place between 2004 – 2011.