The Relationship between attachment style and career satisfaction in private organizations in Turkey
Türkiye'de özel kuruluşlarda çalışanların bağlanma stilleri ile kariyer memnuniyetleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 414708
  2. Yazar: BURCU ALSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RYAN MACEY WISE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmalar, bağlanma stillerinin kişilerarası ilişki niteliğinin önemli bir göstergesi olduğunu göstermiştir. Ancak bağlanma teorisi, yetişkinler arası duygusal ilişkiler, ebeveyn ile çocuk veya ergen arasındaki ilişkiler üzerine yapılan araştırmalar ile sınırlı kalmıştır. Bu araştırmada, bağlanma stilleri, organizasyonel faktörler ve bunların kariyer memnuniyeti ile ilişkisi incelenerek, bağlanma teorisinin Türkiye'deki iş ortamında anlaşılması amaçlanmaktadır. Çalışma, 22-60 yaşları arasında, 2 ana sektörde çalışmakta olan, toplam 228 kişinin katılımından oluşmaktadır. Yetişkin bağlanma stilleri İlişki Ölçekleri Anketi ile kariyer memnuniyeti ise Kariyer Memnuniyeti Ölçeği ile ölçümlenmiştir. Kariyer memnuniyeti ile bağlanma stilleri ve organizasyonel faktörler arasındaki ilişkiyi incelemek için hiyerarşik regresyon analizi, Pearson korelasyon testi ve faktör analizi uygulanmıştır. Çalışmada, kariyer memnuniyeti ile güvenli bağlanma, kayıtsız bağlanma ve aylık gelir arasında anlamlı düzeyde korelasyon bulunmuştur. Sonuçlar, organizasyonel faktörlerin ve bağlanma stillerinin kariyer memnuniyeti ile ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bağlanma stillerinin iş ortamındaki etkisini anlamak için bulguların teorik ve uygulamaya yönelik anlamları ve gelecek yönelimler ile ilgili öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research has demonstrated that attachment styles are significant indicators of interpersonal relationship quality. However, attachment theory has been largely limited to researches on the romantic relationship for adults, relationship between caregivers and children or adolescences. This study aims to explain the theory of attachment styles in the workplace by investigating the difference between attachment styles, organizational factors and their relationship with career satisfaction of employees in Turkey. A total of 288 employees working in 2 different main sectors, between the ages of 22 to 60, participated in this study. Adult attachment styles were measured with Relationship Scales Qustionnaire and career satisfaction is assessed with Career Satisfaction Scale. A series of multiple hierarchical regression analyses, Pearson correlation tests and factor analysis were conducted to examine the relationship between career satisfaction and attachment style, and organizational factors. The results demonstrated that there was significant correlation between career satisfaction and secure attachment, dismissing attachment and salary. Overall, the results revealed that organizational factors and attachment styles are related to career satisfaction to a certain extent. Both theoretical and applied implications of the results were discussed and also suggestions for future directions were addressed in order to broaden our understanding of the role of attachment style in the workplace.