Ergenlerde bağlanma, yaşam doyumu ve karar verme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between attachment life satisfaction and decision-making levels in adolescence
  1. Tez No: 722711
  2. Yazar: MUKADDER SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlikte bağlanma yaşam doyumu ve karar verme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ergenlik döneminde verilen kararlar ve yapılan seçimler, ergenin psikolojik sağlığı, akademik kariyeri gibi pek çok faktör açısından önemlidir. Bu anlamda ergenlik döneminde sağlıklı kararlar alabilmede ve problemleri etkili bir biçimde çözebilmede ergenlerde güvenli bağlanmanın ergenlik dönemindeki bireyler üzerinde olumlu etkilere sahip olması beklenmektedir. Eğer birey bu dönemde etkili kararlar verebilirse kendini iyi hissederek yaşamından duyduğu doyum artabilmektedir. Bu araştırmada ergenlikte bağlanma, yaşam doyumu ve karar verme düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla İstanbul'daki 1 okulun 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.sınıf öğrenciler arasından tesadüfi olarak seçilen 522 öğrenciye karar verme becerisi değerlendirme ölçeği, çocuklar için yaşam doyumu ölçeği ve Kerns güvenli bağlama ölçekleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 programına girilerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; güvenli bağlanma ve karar verme yaşam doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment life satisfaction and decision-making levels in adolescence. The decisions and choices made during adolescence are important in terms of many factors such as the psychological health of the adolescent and his academic career. In this sense, it is expected that secure attachment in adolescents will have positive effects on individuals in adolescence in making healthy decisions and solving problems effectively. If the individual can make effective decisions during this period, he can feel better and increase his life satisfaction. In this study, the relationship between attachment, life satisfaction and decision-making levels in adolescence was investigated. For this purpose, decision making skill assessment scale, life satisfaction scale for children and Kerns secure attachment scales were applied to 522 students randomly selected among 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th and 11th grade students of 1 school in Istanbul. The data were evaluated by entering the SPSS 22 program. As a result of the research; A positive and significant relationship was found between secure attachment and decision-making life satisfaction.