Does Financial development benefit income inequality?
Finansal büyüme ve gelir eşitsizliğine katkısı
- Tez No: 414711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada temel olarak gelir eşitsizliği ve hisse senedi piyasası büyümesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada 28 ayrı ülkeye ait yatay veri kesidi ve 1988-2012 yıllarını içeren zaman serileri kullanılarak oluşturulan panel veri seti esas alınmış ve gelir eşitsizliği göstergesi olarak Dünya Bankası hesaplamalarına dayanan Gini katsayısı kullanılmıştır. Panel regresyonlarında, Ağırlıklı En Küçük Kareler (AEK) metodu yardımıyla elde edilen analiz sonuçlarına göre hisse senedi piyasası büyümesi (piyasa değerindeki artış) ile gelir eşitsizliği arasında aynı yönlü doğrusal bir ilişkinin varlığı gözlenmiştir. Kukla değişkenler kullanılarak yapılan analiz sonucuna göre ise sözkonusu ülkenin gelişmiş bir ülke olmasının gelir dağılımı üzerinde olumlu yönde katkı sağladığı anlaşılmıştır. Ayrıca, bir ülkeye giren doğrudan yabancı yatırımlarının gelir eşitsizliğini düşürücü yönde, reel faiz seviyeleri ve işsizlik oranlarının ise artırıcı yönde etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between stock market capitalization and income inequality. Income inequality is proxied by Gini coefficient which is retrieved from World Bank Gini estimations data. A panel dataset is employed that contains the yearly basis time-series and cross sectional data for 28 developed and developing countries,including a wide range of control variables, from 1988 to 2012. Weighted Least Squares method (WLS) is applied in panel regressions and then it is found that rising market capitalization is significantly associated with rising income inequalities, where being a developed country has positive effects on the distribution of income. Moreover, it is also shown that foreign direct investments have lowering effects on income disparities, where any increase in real interest rates and unemployment raise inequality.