Hâkim kararına dayanmayan ve adli merci önüne çıkartma amacı gütmeyen polis eylemleri ile kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkından mahrum bırakılma
Deprivation of right to liberty and security by police actions which are not based on a judicial decision and which have not purpose of bringing to before the competent judicial authority
  1. Tez No: 414710
  2. Yazar: ONUR ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN AYTEKİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Polisin dünyevi düzeni kurması ve yeniden üretmesi 16. yüzyılda gözle görünür bir olgu olarak ortaya çıktı. Kapitalizmin toprağa dayalı üretimi parçalayıp köylü kitleleri şehirlere sevk etmesinin hızlandığı 16. yüz yıldan itibaren, şehir, düzensizlik, polis ve zamanla suç bir arada anılan kavramlar olageldi. Liberal siyaset felsefesi ile koşut olarak gelişen liberal ceza hukuku polise, suç fiili üzerine harekete geçebildiği bir çerçeve çizdi. Kişinin bedeni özgürlüğünün ortadan kaldırılması da doğal olarak, suç fiiline bağlı kılındı. Keyfiliğe karşı bir kalkan olarak hâkim güvencesi yüzyıllar içinde kurumsallaştı. Günümüzde suç çerçevesinin dışına çıkılarak önleyici, diğer bir değişle suç öncesi polis eylemleri gerçek hayatta artarken, bir yandan da ceza usul hukukunun da yapısı buna uygun olarak değişikliğe uğramaktadır. Bu değişim klasik ceza usul hukuku ve insan hakları hukuku disiplinleri ile derin çelişkiler barındırmaktadır. Kişinin fiziki özgürlüğü, bu çelişkilerin tam da ortasında duran, tarihi, merkezi ve güncel bir konudur. Öyle ki kişinin hareket serbestîsinin önleyici amaçlarla, hâkim kararına dayanmadan ortadan kaldırılmasına olanak veren doktrin görüşleri ve güncel mevzuat değişiklikleri bir bütün olarak ceza hukukunu ve giderek hukuku anlamsızlaştırma; olağanlaştırılmış bir olağanüstü hal uygulamasını kurumsallaştırma tehlikesi barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
From 16th century onwards, the role of police in the establishment and the reproduction of worldly order emerged as an apparent phenomena. The concepts of urban, disorder, police and eventually crime, had mentioned together literally during this century while capitalism dissolving the agrarian based production model and increasingly forcing rural masses to move to new urban areas. Liberal criminal law that evolved parallel to liberal political philosophy had limited the initiative of police by legal frameworks over act of crime. Any annihilation of freedom and personal liberty legally depended on the structure of the act of crime. The protection of judiciary against arbitrariness on these liberties is institutionalized during the centuries. Nowadays, acts of police that violate the legal framework over acts of crime, in other words, preventive acts of police, are increasing in daily life and on the other hand the structure of the criminal law is evolving in line with this reality. This transformation poses a deep contradiction with the basic principles of classical law of criminal procedure and human rights law. The physical freedom of the person stands in the right in the middle between these contradictions as an historical, central and contemporary issue. Such that, those doctrines and current legislative arrangements that enable the police to violate the freedom of the person as a preventive measure without judicial decision pose a great threat of depriving the sense out of criminal law as a whole, and gradually law itself in general and institutionalizing a normalized state of emergency structure.