Effectiveness of online customized advertising
Kişiselleştirilmiş internet reklamlarının etkililiği
  1. Tez No: 414715
  2. Yazar: AYŞE BENGİ ÖZCİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN VARNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, kişilerin promosyon odak seviyesinin, algılanan güvenlik riski seviyesinin ve Kullanım ve Memnuniyet Teorisi'nin (KMT - Uses and Gratifications Theory) kişiselleştirilmiş Internet reklamlarının bireylerin tutumsal ve davranışsal çıktıları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 409 katılımcıdan senaryo bazlı bir çevrimiçi anket ile toplanan data, yapısal eşitlik modeli (Structural equation modeling) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlarda tutumsal ve davranışsal çıktıların, KMT bileşenlerinden; KMT bileşenlerinin de promosyon odak seviyesi ve algılanan güvenlik riski seviyesinden etkilendiği gözlenmiştir. Yüksek promosyon odak seviyesine sahip kişilerin kişiselleştirilmiş Internet reklamlarını daha bilgilendirici ve eğlenceli algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşılık yüksek güvenlik seviyesi riski algısına sahip kişilerin sözkonusu reklamları daha az bilgilendirici ve eğlenceli, ama daha çok rahatsız edici bulduğu belirlenmiştir. Ek olarak, reklama karşı tutum ile bilgilendiricilik ve eğlendiricilik arasında pozitif; rahatsız edilicik ile negatif bir ilişkiye ulaşılmıştır. Markaya karşı tutumun eğlendiricilik bileşeninden ve reklama karşı tutumdan; reklama verilen davranışsal tepkilerin ise bilgilendiricilik, eğlendiricilik ve reklama karşı tutumdan pozitif etkilendiği gözlenmiştir. Bu çalışma, sözkonusu reklam tekniğini kullanan pazarlama profesyonellerine, kullanıcıların bireysel özelliklerini ve KMT bileşenlerini dikkate alacakları yeni bir bakış açısı kazandırırken; literatüre, promosyon odak seviyesi ile kişiselleştirilmiş Internet reklamları arasındaki ilişkiyi teorik bir katkı olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the effects of promotion focus and perceived security risk levels of consumers, and dimensions of Uses and Gratifications Theory (UGT) on attitudinal and behavioral outcomes of online customized advertising such as attitude toward the ad, brand attitude, and behavioral ad responses. The data collected from 409 respondents through a scenario-based online survey is analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). The results show that attitudinal and behavioral outcomes are directly affected by several UGT constructs, which are predicted by promotion focus level and security risk. In particular, consumers who have higher promotion focus level show higher perceived level of informativeness and entertainment towards online customized ads, whereas consumers who have higher perceived security risk have lower perceived level of informativeness and entertainment, and higher level of irritation. Furthermore, attitude toward the ad is found to be affected positively by informativeness and entertainment, and negatively by irritation. Brand attitude is positively related to entertainment and attitude toward the ad, whereas behavioral ad responses is positively related to informativeness, entertainment and attitude toward the ad. The findings suggest that individual level characteristics and UGT constructs should be considered by marketers who use online customized advertising. The study contributes to the theoretical foundation of online customized advertising by introducing promotion focus as an important individual level predictor of success in online customized advertising.