Türk Satım Hukuku ile karşılaştırmalı olarak CISG uyarınca tazminatın hesaplanması
Calculation of damages under CISG in comparison with Turkish Law
  1. Tez No: 414716
  2. Yazar: SELİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM M. ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın konusu Türk Borçlar Kanunu ile karşılaştırmalı olarak, CISG'ın öngördüğü tazminat mekanizmasıdır. Bu bağlamda sırasıyla aşağıdaki kurumlar incelenecektir. Tazminat talep etme hakkı bakımından CISG'da, sözleşmenin ihlal edilmiş olması, bunun sonucu bir zararın meydana gelmiş ve/veya gelecek olması ile bu olgular arasında nedensellik bulunması gerekli ve yeterli görülmüş ve kusurdan bağımsız bir garanti sorumluluğu benimsenmiştir. Bu kurguya ek olarak, tazminatın kapsamına ilişkin, tam tazmin ilkesi esas alınarak, fiili zarar ile yoksun kalınan kâr aynı çerçevede değerlendirilmiş ve zararın olumlu veya olumsuz olarak nitelendirilmesinden bağımsız objektif bir düzenleme öngörülmüştür. CISG m. 74 kapsamında, alıcının uğradığı zararlar kural olarak somut metotla hesaplanmaktadır. Tarafların sözleşmeyi sona erdirmesi üzerine ikame işlem yapmış olması durumunda uğranılan zararın hesaplanma metodu ise CISG m. 75'te düzenlenmiştir. Bununla birlikte CISG m. 76, somut metot ile zararın hesaplanması kuralına ilişkin istisnayı içermekte ve ikame işlem yapılmamış olması halinde dahi zararın soyut metot ile talep edilmesi imkanı sağlanmıştır. Ardından, m. 77'de düzenlenen zararı azaltma külfeti ve makulluk kriteri ile sorumluluk sınırlandırılmış ve devamında tazminat sorumluluğunu tamamen ortadan kaldıran mekanizma m. 79'da hüküm altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this academic work is the comparison of Turkish Code of Obligation with CISG's compensation related provisions. In this context, below mentioned institutions are respectively examined. According to CISG, which provides a responsibility mechanism based on guarantee independent from fault, breach of contract, loss occured and/or to be accured and the causal link between these two are necessary and adequate for the relevant party to be entitle to damages. Furthermore, regarding to the extent of damages providing full compensation principle, CISG governs compensation of both actual loss and loss of profit. Also, pursuant to Art. 74 CISG, parties' damages are concretely calculated. Than, in case of substitute transaction realized upon of the contract, damages will be calculated with the concrete method provided under Art. 75. And exceptionally, although no substitute transaction has been carried out damages can be calculated in accordance with the abstract method under Art. 76. Moreover, responsibility of the breaching party has been limited through the duty to mitigate set forth in Art. 77 and the criteria of reasonableness. And ultimately, responsibility is exonerated by the exemption mechanisme provided under Art. 79.