Digitization of actions: A semantic analysis of the e-reader by its physical and digital attributes
Eylemlerin dijitalleşmesi: e-kitap okuyucuların fiziksel ve dijital özellikleri üzerinden anlambilimsel analizi
- Tez No: 517323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA PINAR ÖZEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Dijital teknolojiler ve bu teknolojileri kullanan ürünler, hayatın her alanına yayılmış ve girdikleri alanların vazgeçilmez birer unsuru haline gelmişlerdir. Dijital ürün ve teknolojilerin kapsamı her geçen gün daha da genişlemekte, bağlamdan uzak görünen alanlarda dahi kendilerine bir yer edinmektedirler. Örnek vermek gerekirse, toplu taşıma alanında dahi bugün dijital teknolojilerin informasyon iletme gibi bir kullanım alanı bulunmaktadır. Dijital teknolojilerin yeni bir alana dahil edilmesi, o alanla ilgili eylemlerin tanımlarının, deneyimlerinin ve kullanıcı beklentilerinin değişmesine sebep olduğu söylenebilir. Değişen beklenti ve ihtiyaçlara cevap vermenin, ilgili alanlarda yeni deneyimler tanımlamanın endüstri ürünleri tasarımının ilgi alanına girdiğini söylemek mümkündür, ancak dijital teknolojileri ve bu teknolojilerin tanımladığı yeni etkileşim biçimlerini barındıran ürünlerin, maddi etkileşim göz önünde bulundurularak tasarlanan fiziksel ürünlerden daha farklı olduğu söylenebilir. Fiziksel ürün olarak tanımlanan, etkileşimin analog olduğu ürünlerde, ürünün formunun yapılan iş bağlamında daha ön planda olduğu söylenebilecekken, dijital ürün olarak tanımlanabilecek cihazların fizikselliğinin daha çok dijital boyuttaki fonksiyonlara ulaşmaya imkan veren bir geçit olduğu söylenebilir. Yapılan eylem dijitalleşmekte ve etkileşim daha çok cihazın sanal boyutunda gerçekleşmektedir. Ancak eylem dijitalleşse dahi, kullanıcı ile fonksiyon arasında bir köprü görevi görmek üzere fiziksel bir objeye ihtiyaç duyulmaktadır ve bu objenin (dijital cihaz) endüstri ürünleri tasarımı kapsamına girdiği söylenebilir. Eylemin ortamının değişmesinin (fiziksel ortamdan dijital ortama) eylemin deneyiminin, ve hatta tanımının değişmesine neden olabileceği söylenebilir. Eylemlerin dijitalleşmesi ile deneyim ve tanımdaki bu kaymaya işaret edilmektedir. Bu tezde, eylemlerin dijitalleşmesi bağlamında e-kitap okuyucular, Ürün Anlambilimi perspektifinden ele alınmaktadır. E-kitap okuyucu, kitap okuma eylemini dijital ortama adapte etmesi ve baskı kitaba biçimsel olarak benzemesi bakımından,“eylemlerin dijitalleşmesi”kavramına uygun bir örnek olarak görülmüştür. Böyle bir üründe ürünün fizikselliğinin kullanıcı için ne anlam ifade ettiği veya ne kadar önem taşıdığı, ürüne kitap okuma ile ilgili anlamlar mı yüklendiği yoksa bir dijital cihaz olarak mı algılandığı araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, analog bir deneyimi dijitalleştiren bir üründe kullanıcı için“kayda değer”olan ve anlam ifade eden bileşenlerin bulunması, ve bu bileşenlerin hangi anlamları, nasıl ifade ettiklerinin incelenmesidir. Araştırmada yapılan analizin temelini oluşturmak adına dijital cihazların“anatomisini”ortaya koyan bir model hazırlanmış, bu model üzerinde cihazın etkileşimsel bileşenleri gösterilmiş ve e-kitap okuyucu bu model üzerinden incelenerek kullanıcı için potansiyel olarak anlam ifade edebilecek bileşenler tartışılmıştır. Daha sonra, e-kitap okuyucular ile farklı deneyim seviyelerine sahip bireyler ile çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada üç farklı deneyim seviyesine sahip birey grubu belirlenmiş ve her grup için farklı veri toplama metodu kullanılmıştır. İlk grup olan e-kitap okuyucusu kullanıcıları ile ürünü tercih sebepleri, ürünün kitap okuma alışkanlıklarında yarattığı değişiklikler ve baskı kitaba göre farkları hakkında anket yapılmıştır. İkinci grup olan e-kitap okuyucu ile hiç karşılaşmamış bireylere bir e-kitap okuyucu (Kindle Oasis) verilmiş ve cihazı kullanarak çeşitli işlemler gerçekleştirmeleri istenmiştir. Ürünle etkileşimleri boyunca düşünce ve yorumları sorulmuş, tüm süreç videoya kaydedilmiş ve sonra analiz edilerek ürüne ve bileşenlere yükledikleri anlamlar tartışılmıştır. Son grup olarak e-kitap almayı düşünen potansiyel kullanıcılar belirlenmiş, ve ürünün satış alanında gözlem gerçekleştirilmiştir. Her üç aşamada da bireylerin e-kitap okuyucuya nasıl yaklaştıkları üzerinden hangi anlamları yükledikleri, bu anlamlara neden olan bileşenlerin daha önce ortaya konmuş olan anatomide neye karşılık geldikleri, ve bireyin ürüne olan mesafesi değiştikçe bu bileşenlerin anlamının ve kayda değerliğinin nasıl değiştiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital technologies and electronic products have become irreplaceable elements of the daily life regarding any area, and are continuing to expand by being incorporated with systems that seemed to be unrelated. The incorporation of digital technologies could be said to be re-shaping the action and the perception of the action or area it is related to by changing expectations and re-defining the experiences. Answering the changing expectations and playing a role in defining the new experiences could be said to be the focus of industrial design, however the way digital devices are designed and constructed could be argued to be different than the analogue products. The product-user interaction is in a material way in analogue products, whereas digital devices could be said to be gateways to the immaterial aspect of the product and most of the interaction occurs there. It could be said the action itself is digitized, however the device still needs a material body which is a subject of industrial design. As a digital device that changes the perception and expectations of the action, the e-reader is focused upon as a product that“digitizes an action”, and it is explored what the significance of the materiality of an e-reader might be, and what aspects of such a product might indicate for their users from the perspective of Product Semantics. The aim of the study is to determine what aspects of an e-reader as a digital device are significant to the individuals and what meanings are given to a product that digitizes an analogue experience. In the thesis, a framework providing an“anatomy”illustrating the interactional layers of a digital device is proposed and the e-reader analysed over this framework, for determining the possibly significant elements of the product. Then, evaluations and perceptions of the e-reader by individuals of various familiarty level with the product is collected with a three level survey, interview and observation study, involving users that own an e-reader, individuals that have not used an e-reader before and potential users considering to purchase an e-reader. Elements that affect the meanings and values given to the device at each stage are assessed and the roles of the elements in the creation of these meaning are discussed to provide an insight into each element's significance, including the materiality aspect.