Labor market outcomes of child workers in Turkey: Employment status, wages, and informality
Türkiye'de çocuk işçilerin işgücü piyasası çıktıları: İstihdam durumu, ücret ve kayıtdışılık
- Tez No: 414720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE UYSAL KOLAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çocuk işçiliği yazınında, son zamanların inceleme konularından biri de geçmişte çocuk işçi olarak çalışmış olmanın, yetişkin işgücü piyasası çıktılarına etkileridir. Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi'nin (GYKA) 2006-2013 yıllı mikro kesit verilerinin birleştirilmesi ile elde edilen veriye göre, Türkiye'deki bireylerin %22,2'si ilk düzenli işlerine 8 ile 15 yaşlarındayken başlamıştır. Bu çalışmada, çocuk işçiliğinin yetişkin işgücü piyasası çıktılarına etkilerini incelemek amacıyla üç model uygulanmıştır. Modellerin sonuçlarına göre, çocukken çalışmış olmak bireylerin yetişkin olduklarında aldıkları haftalık reel ücretlerini istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde düşürmektedir. Diğer bir bulgu ise, çocukken çalışmış olanlar ile şu anda kayıt-dışı çalışıyor olmak arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamasıdır. Dolayısıyla çocuk işçiliğinin Türkiye'deki kayıt-dışı istihdam problemini beslediğini söyleyemeyiz. Çalışmanın son bulgusu ise; çocukken çalışmış olan erkeklerin, çalışmamış erkeklere kıyasla ücretsiz aile işçisi olarak ve işveren statüsünde çalışma olasılıkları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The eff ects of having worked as a child on adult labor market outcomes are one of the recent strands in child labor literature. The dataset pooling the Survey for Income and Living Conditions of the years between 2006 to 2013 indicates that 22.2 percent of people in Turkey had started to work at their regular jobs in the ages between 8 and 15 years. In this study, three models are applied in order to examine the e ffects of child labor on adult labor market outcomes. The results indicate that working in the past as a child signi cantly decreases hourly real wages. Another fi nding is that there is no statistical relationship between working informally and working as a child in the past. It means that child workers do not feed informality in Turkey. The last estimation results also show that males who having worked as a child are signi cantly more likely to work as employer and unpaid family worker relative to those who had never worked in the labor market as a child.