1923-1993 döneminde uygulanan ilköğretime öğretmen yetiştirme modellerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 41472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. L. IŞIL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türkiye de 1923-1993 döneminde ilköğretime öğretmen yetiştirme modelleri konusunda, Eğitim Fakültelerinin Sınıf öğretmenliği Bölümlerinde görevli öğretim elemanları ile Milli Eğitim Bakanlığı Merkez örgütünde, ilköğretimle doğrudan ilgili alanlarda görev yapan uzman ve yöneticilerin görüşlerini karşılaştırmalı olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Veriler araştırmacının geliştirdiği anketle ve 1993-1994 öğretim yılında toplanmıştır» Araştırma, eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği Bölümlerinde görev yapan öğretim elemanlarının tümü ve Milli Eğitim Bakanlığı Merkez örgütünde ilköğretimle ilgili birimlerde görevli uzman ve yöneticiler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın önemli bazı bulguları şöyle özetlenebilir: ilköğretime öğretmen yetiştiren kurumlarda görev yapmakta olan öğretim elemanlarının yarısı Milli Eğitim Bakanlığının, yönetsel boyutta, öğretmen yetiştiren kurumlar üzerinde etkin olmasını isterken diğer yarısı Yüksek öğretim Kurulu Bünyesindeki uygulamanın sürmesinden yana görüş belirtmektedir. Uzman ve Yöneticilerin büyük bölümü, öğretmen yetiştirmede Milli Eğitim Bakanlığı etkin görevler almasından yana görünmektedir. İlköğretime öğretmen yetiştiren kurumlara öğrenci seçiminde, öğretmen lisesi çıkışlı olanların tercih edilmesiyönünde taraflar görüş birliği içindedir, öğrenci seçiminde, öğretim elemanları ile uzman ve yöneticiler eşit ağırlıklı puan türünün esas alınmasından yana görüş belirtirken, öğretim elamanlarının büyük çoğunluğu, bunun yanında Öğretmenlik mesleğine ilişkin Özel yetenek sınavında uygulanmasını istemektedir " Araştırmanın bulguları, ilköğretime öğretmen yetiştirmede uygulanacak model arayışlar inin bitmediğini ve Sınıf Öğretmenliği Bölümlerinin, yeni düzenlemelere gereksinimi olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research Is to show comparatively the opinions of the university teachers In Education Faculties and the opinions of the specialists and governors that are related with the primary education directly, 1n the central organization of the Ministry, of the National education, about the models of the training of the teachers for primary schools in Turkey in the period between 1923-1993. The data have been collected 1n the years 1993-1994 by means of the poll that has been prepared by the researcher. The research has been done upon the university teachers In the department of the classroom teacher training 1n the Education Faculties and the specialists and governors who work In the units related with the primary education In the central organization of the Ministry of National Education. Some important results of the research may be summarized as follows: The half of the university teachers who work 1n the teacher training Institutions for primary schools want the Ministry of National Education to be active In management but the other half want the appllcatrun of the Higher Education Committee to continue. It seems that most of the specialists and governors prefer the Ministry of National Education taking more active tasks In teacher training. Both sides have the same opinion about the preferance of the students who graduate fromteacher training high schools while choosing students for the teacher training Institutions for primary schools. In the choice of the students, some university teachers and specialists and govelnors prefer the grade system In the university exams but most of the university teachers suggest an ability exam related with the job. The results of the research prove that the inquiries for the models that can be applied in the teacher training for primary schools haven't finished yet and they also prove the necessity of the new arrangements in the Departments of the classroom teacher training.