Bir mesleki teknik halk eğitimi etkinliği olarak antrenör eğitim kursları (Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı Antrenör Eğitim Kursları)
- Tez No: 41473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Antrenör Eğitim Kurslarına katılanların bireysel özelliklerinin, katılma ve devam etmede karşılaştıkları güçlüklerin, devam ettikleri kurs hakında görüş ve önerilerinin belirlenmesidir. Araştırma 9 spor dalı ve 175 denek üzerinde yapılmış olup, araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Bilgi toplamak için anket teknili seçilmiştir. Toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS-PC programı kullanılarak, sorulara verilen yanıtların analizinde yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Kursiyerlerin, % 81.7'si erkektir. % 59.4'ü 18-28 yaş gurubundadır. % 33. 15 'i beden eğitimi öğretmenidir. % 81. 2 'si ilk kez kursa katılmaktadır. Kursa katılmada en önemli üç neden, spor alanında kendini geliştirmek, yeni gelişmeleri öğrenmek ve sporu yeni kuşaklara sevdirmektir. Devam etmede karşılaşılan sorunların en önemlileri, ekonomik sorunlar, kurs zamanının uygun olmaması ve barınma yeri ile ilgilidir. Kursların işleyişine ilişkin sonuçlarda, kurs öğreticileri yeterli bulunmuş, öğrenmeye ilgi duyulmakta ve öğretim yöntem ve teknikleri iyi kul lanı lmaktadır. Kursiyerler, sürenin daha uzun olmasını, seviye tesbiti yapılmasını, uygulamaya yer verilmesini ve organizasyonun iyi olmasını istemektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to evaluate, the Coaches' Training Courses. The specific objectives were to investigate (a) demographic characteristics of the participants, (b) problems in their participation and retention, and (c) their thoughts and suggestions in order for improving future programs. Survey research desing was utilised as data gathering methodology of the research. A questionnaire developed by the researcher was the primary data gathering instrument. The questionnaire was sent to a random sample of 175 respondents, who participated in Coaches' Training Courses, in nine sports branches. SPSS-PC statistical software was used in the analysis of the data. Percentage, frequency, average, standard deviation, t-test, and variance descriptive statistics. Investigation of the demographic characteristics of the study sample revealed some interesting results. The majority of the participants were male (81.7 percent). About 81.2 percent of the participants attended to such courses as the first time. About 59.4 percent of the participants were in the 18-28 age group. One-third of the participants were physical education teachers. The respondents stated that the major reasons of their participation were to improve themselves individually, learn new developments in the field, and be capable of making sports attractive for the new generations. Economic restraints, conflict between course dates and work schedule, and accommodation were the main problems in continuation to the courses. Respondents expressed positive feelings concerning the implementation and outcomes of the courses. They perceived that the course instructors were competent and the teaching methods and tehniques were appropriate. They also expressed a strong will regarding learning the recent improvements in the field. The respondents suggested extended course hours, more practice in the course schedule, pre-and post evaluations, and a better organization for future courses. II