Türkiye'de özel sektörün kültür yatırımları ve sosyal sermaye: Yapı Kredi örneği
The Turkish private sector's investments in culture and social capital: Yapı Kredi example
  1. Tez No: 414729
  2. Yazar: ESİN KARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Sociology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kültürel alana yönelik yatırımlar, kurumsal imajı güçlendirmesi ve sunduğu prestij nedeniyle şirketlerin ilgisini çekmektedir. Artan rekabet ortamında farklılık yaratarak hedef müşteri kitlesine daha kolay ulaşabilme amacı taşıyan şirketler, kültür ve sanat alanına yönelerek sosyal sermaye edinmekte ve markalarına olan güveni pekiştirmektedir. Kültürel alana yatırım yapan bir kuruluş olarak Yapı Kredi Bankası da, kurulduğu günden bu yana kültür ve sanatla iç içe olmuş, bu durum kamuoyunda oluşan banka algısını da olumlu yönde etkilemiştir. Yapı Kredi'nin kültür ve sanatla ilişkisi, kurum imajını güçlendirmesinin yanı sıra, Türkiye'de kültür ve sanatın gelişimine de katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Investment on the field of culture and arts attracts attention of the companies, as a tool that strengthens corporate image and for the prestige it offers. Companies, that aim to reach the targeted customers easier in the increasing competitive sector, try to gain social capital by investing in culture and arts and inspire confidence in their brands. As an investor in this field Yapı Kredi Bank deals with culture and arts since the day it established in 1944, and this situation effected the image of the bank positively in public. The relation between Yapı Kredi and the culture and arts not only strengthens the corporate image but also contributed to the development of the field of culture and arts in Turkey.