The Barber's mirror: An observation on ethno - religious division of labour through barbers of the late eighteenth to mid - nineteenth - century Ottoman Empire in the capital and provincial centres
Berber aynası: Etnik dini işbölümüne on sekizinci yüzyıl sonundan on dokuzuncu yüzyıl ortasına Osmanlı İmparatorluğu'nda başkent ve eyalet merkezlerindeki berberler üzerinden bir gözlem
  1. Tez No: 414747
  2. Yazar: SERDAR FURTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İşbu Yüksek Lisans tezi, 18.yüzyıl sonundan 19.yüzyıl ortasına Osmanlı İmparatorluğu'nda İstanbul, Bursa, Selanik ve 16 eyalet merkezindeki önemli bir meslek grubu olan berberleri ve İmparatorluk'taki politik, sosyal ve ekonomik değişimler karşısındaki mesleki dönüşümlerini ele almaktadır. Sözkonusu şehirlerdeki berberler, İstanbul için“kefalet”kayıtları, Bursa, Selanik ve diğer şehirler için“temettuat”verileri ışığında çeşitli parametreler üzerinden analiz edilerek berberler arasındaki etnik dini işbirliği araştırılacaktır. Osmanlı İmparatorluğu'nda etnik-dini bazlı mesleki uzmanlaşma konusu oryantalistler ve tarihçilerce uzun yıllardır tartışılmaktadır. İcra edilen meslekle icra edenin etnik-dini kimliğinin tam bir uyum içinde olduğuna ilişkin kalıplaşmış yaklaşım son yıllarda özellikle Osmanlı devlet ve özel kurumlarındaki etnik-dini ayrım üzerine yapılan akademik çalışmalarla büyük ölçüde çürütülmüştür. İşbu çalışma, tartışmaya daha geniş bir perspektiften bakmayı hedefleyerek, etnik dini ayrımının geçerliliğini ve derecesini örnek bir meslek, 18.yüzyıl sonu İstanbul berberleri ile örnek bir mekan, berber dükkanları üzerinden test etmektedir. Bunun yanısıra çalışmada berberlerin coğrafi dağılımları ve yerleşimleri, 19.yüzyıl ortası Bursa ve Selanik berberleri için mahalle bazında incelenip haritalandırılarak berberlerin etnik-dini ayrım, nüfus yoğunluğunu veya endüstriyelleşme öncesi mesleki yoğunluktan hangisi veya hangilerine paralel yerleşim gösterdikleri izlenecektir. Bu yönüyle gelecekte yapılacak meslekleri ve demografik çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the barbers in Ottoman Empire specifically in Istanbul, Bursa and Salonica and 16 major cities between the late 18th and the mid-19th centuries, as a major occupational figure and their transition as a response to political, social and economic change in the empire. Barbers of those cities will be analysed in terms of several parameters in the light of the available data from kefalet registers for Istanbul and temettuat records for Bursa, Salonica and the rest of the cities to explore the ethno-religious collaboration among barbers. The question of ethno-religious division of labour in Ottoman Empire has been long debated by the orientalists and historians. The stereotypes foreseeing pure dependency on religious identity and the craft been performed, have been largely disproven by the recent academic studies mostly by those conducted to see the ethno-religious division on various state and private enterprises of the Ottoman Empire. This thesis attempts to contribute the debate in a broader sense by testing the validity and degree of ethno-religious division of labour through a sample craft; barbers of late 18th century Istanbul, and in a micro space; barbershops. Furthermore, the study will also track and map the geographical distribution and residential patterns of mid-19th century Bursa and Salonica barbers on neighbourhood basis to analyse whether they mirrored the ethno-religious characteristics of the neighbourhoods or followed the population and pre-industrial labourforce. In that sense, it is also aimed to add value to further studies on occupation and demographics.