Enflasyon modellemesi
Inflation modeling
- Tez No: 414748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, Haluk Yener'in 2006 yılında yaptığı Enflasyon Modellemesi yüksek lisans tezinin üzerine kurulmuş ve kendisinin literatüründen ve genel yaklaşımından faydalanılmıştır. Asıl amaç, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin enflasyon tahmini için tasarlanan ve Gürcistan'ın enflasyon modellemesi için kullanılan Maliszewski Denkleminin, son yıllarda istikrarlı bir ekonomiye sahip olan Türkiye Cumhuriyeti'nin enflasyon tahmini için, bir teorik model olarak ateorik modellere kıyasla performansını yeniden test etmektir. Daha önceden yapmış olduğu çalışmasında, Yener (2006) ateorik modeller olan AR(2) ve TAR modellere kıyasla, Maliszewski Denkleminin 1988-2006 yılları arasında daha iyi bir performansa sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, bu tezde 1999-2013 yılları arasında yaptığımız çalışmada, Maliszewski, diğer iki ateorik modele göre daha kötü bir performans göstermiştir. Bulgulardaki bu farklılığın nedenlerinden bir tanesini Türkiye'nin son on senedeki isktikrarlı ekonomik yapsını gösterebiliriz. Anahtar Kelimeler 1)Enflasyon Modellemesi 2)Enflasyon Tahmini 3)Zaman Serileri Analizi 4)Makroekonometri 5)Maliszewski'nin Denklemi
Özet (Çeviri)
This thesis is built on Haluk Yener's (2006) master thesis which is called Inflation Modelling and benefited from his literature and general framework . Main purpose is to test again Maliszewski Equation, previously developed for estimating emergent market economies' inflation and was also applied to Georgia's inflation, for Turkey's inflation forecast which has stabile economic structure in recent years, as a theoretical model for comparing with atheoretical models. The previous study by Yener (2006) found that Maliszewski Equation had the best performance when compared to the atheoretical models AR(2) and TAR through the observation period of 1988-2006. However, in this study, we found that it has worst performance in comparison with AR (2) and TAR model within the observation period of 1999-2013. As one of the main reasons that changed the previous results, we may suggest Turkey' stabile economic structure in the last decade. Keywords 1)Inflation Modeling 2)Inflation Forecasting 3)Time Series Analysis 4)Macroeconometrics 5)Maliszewski's Equation