Değişgen birimli muhasebe
Variable currency accounting
  1. Tez No: 74681
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN CANSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
öz Muhasebe ticari ve mali işlemlerin kaydedilerek ölçümlendiği bilinen tek yöntemdir. Ölçü birimi, satınalma gücünün tanımladığı paradır. Satınalma gücü değiştiği zaman adı değişmese bile başka bir para birimi oluşmuş olur. Para iki durumda değişim göstermektedir: 1. Mutlak değişim: Enflasyonda olduğu gibi fiyatların artması ile paranın genel satınalma gücünün azalması 2. Göreceli değişim: Para biriminin geçerli olduğu ülkede kayda değer bir enflasyon olmamasına rağmen başka ülke paraları karşısındaki değişim oranlarının (kur veya parite) değişmesi Türkiyede enflasyon yıllardır çok yüksek seviyelerdedir. Diğer taraftan, ABD Dolan ile Alman Markı veya Japon Yeni birbirlerine karşı % 50 'lere varan oranda değer değişikliği göstermişlerdir. Matematikte temel kural farklı birimli işlemlerin toplanıp çıkarılamayacağıdır. Böyle bir işlemin hiçbir anlamı yoktur. Muhasebede teorisi de para biriminin, bir kayıttan diğerine değişmediği kabulü üzerine kuruludur.. Kuralların aksine, mutlak değişimlerde aynı defter kayıtlarında, göreli değişimlerde ise uluslararası konsolidasyonlarda farklı birimli kayıtlar toplanıp çıkartılmaktatır. Kayıtlar karışmakta, mali tablolar anlamsız hale gelmektedir. Enflasyonist ekonomilerde muhasebe düzeltmeleri konusunda yıllardır çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar genelde rapor düzeltmeye yönelik olup, mizandan hareket etmekte, işlemlerde kabuller ile yaklaşık değerler kullanılmakta, elle çalışılmaktadır. Yönetime yönelik bilgi çıkarılmamakta, pahalı, uzun zaman alan ve hassas olmayan sonuçlar alınmaktadır. Bu tezin amacı“Sayılar arasındaki etkileşimin incelenmesi ve etkileşimlerin sayısallaştırılması”olan matematiksel yaklaşım ile bu sayısal problemi ve birim değişikliklerini incelemek ve kaçınılmaz olan bu değişimler altında hızlı, kolay uygulanabilir, doğrukta hassas bir muhasebe yöntemini araştırarak belirlemek ve ülkemizde de önemli sorun haline gelmiş olan enflasyon üzerinde uygulama geliştirmektir.VI Değişgen Birimli Muhasebe iki açıdan değişgenliği ele almaktadır. İlkin, değişen para birimi ile nasıl muhasebe yapılmalıdır konusu ele alınmaktadır. Mutlak değişimler için enflasyon muhasebesi kuralları, göreceli değişimler için uluslararası konsolidasyon esasları incelenmiştir. İkinci olarak, ilk bölümün yöneltmesi üzerine, bir para birimi ile tutulan muhasebenin bir başka para birimine değiştirilebilmesidir. Orijinal kayıtların yaratıldığı para biriminden farklı bir para biriminde aynı işlemlerin kaydının yeniden nasıl yaratılabileceğinin cevabı, ilk bakışın verdiği bulgular altında formüle edilmiştir. Çevrim metodu arasal-parasal olmayan ve temporal yöntemler çerçevesinde uluslararası muhasebe standardlarına uygundur. Getirilen yenilikler (a) işlem bazında uygulama ile (b) yönetime yönelik bilgi ağırlıklı olması ve (c) özel bir program vasıtasıyla uygulamanın kompüterize edilmiş olmasıdır. Çalışmaların sonucu olarak enflasyon muhasebesi ister SFAS52 isterse de IAS29 standardlarına göre bir kaç saat içerisinde yapılabilmektedir. Muhasebe zaman boyutu altında bütünlük içinde olmalıdır. Gerçekleşen işlemlerin kaydı kadar geleceğe ait projeksiyonların da aynı yöntem içinde yapılabilmesi gerekir. Çalışmanın üçüncü bölümü yine değişgen birimli olarak fınansal modellemeyi içermektedir. Önce aktivite bazlı olarak modelleme kurgusu yaratılmış ardından değişgen birimli olarak geliştirilmiştir. Çalışma yukarıdaki hususlarda ilgili teorik altyapıyı sonra da IAS29 yöntemi ile değişgen birimli muhasebe yaklaşımı bir örnek şirket üzerinde mukayeseli olarak uygulanmıştır. Takiben değişgen birimli muhasebe yöntemi ile bir kompüter programı yazılmış ve Türkiye'nin önde gelen sınai, ticari ve mali şirketlerinde deneme ve uygulamaları başarıyla yapılmıştır. Bir şirket çalışması sonucu hazrlanan rapor da ilgili bölümde takdim edilmektedir. Uygulamadaki ikinci aşama gerçek şirketlerin modelleridir. Keza, aktivite bazlı değişgen birimli modelleme için de yine şekilde çok yönlü bir sanayi işletmesi modeli yaratılmıştır. Ayrıca bir banka modellemesi de yapılmıştır. Sanayi şirketi tam modeli ile banka modeli rapor bölümü çalışmada yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Accounting is the only method known to measure and record the commercial and financial activities. The unit of measure is money characterized by its purchasing power. When the purchasing power of money changes, it becomes another monetary unit even if it is not given a new name. Money varies in two ways: 1. Absolute Variation - where the general purchasing power of a monetary unit decreases as the prices increase as in inflation, 2. Relative variation: The variation in the exchange rate of a currency with other currencies even though there is no material inflation. Turkey experiences chronic high inflation. On the other hand, US Dollar, German Mark and Japanese Yen parities have varied more than 50% among each other in recent years. The basic principle in mathematics is that quantities measured in different units can not be added or subtracted. The result of such an operation is meaningless. Accounting theory is also based on the assumption that the monetary unit does not vary from one transaction to another. Contrary to rules, transactions measured in different units are being added and subtracted in accounting books, resulting in confusing records and meaningless reports. The methods developed over the years for accounting for inflation are trial balance based, aimed at correcting the financial reports, manually performed using approximations and assumptions. No managerial information is supplied despite being expensive, insensitive and slow. Mathematics is the study of relationships among quantities, sizes, and effects for finding the unknown quantities, sizes, and effects. The purpose of this thesis is to analyze the subject of variations in and among currencies using the mathematical approach in order to arrive at a fast, sensitively correct accounting methodology and to develop an application with special emphasis on inflation accounting, a very crucial problem in Turkey. Variable Currency Accounting (VCA; has two phases. How to do accounting under varying currencies is the first. Inflation accounting rules for absolute variations and international consolidation rules for relative variations are studied. Through the findings of the first, how not to be limited with the transaction currency constitutes the second phase that is to changeIV from the original currency the books are kept to another currency. An algorithm for conversion is stated. The methodology satisfies monetary non- monetary and temporal methods in conformity with international accounting standards. The novelties in the study are its (a) transaction basis application, (b) emphasis on managerial information, (c) computerization through special software. As the result of the study, inflation accounting as per either SFAS 52 Standard or per IAS29 Standard is now applicable in a matter of hours. An accounting systematization should have continuity in time perspective. Variable Currency Projections to project the future should be possible in the same systematization as the recording of historical data. Financial models are formed to simulate future operations and their results. Activity based modeling is developed first and then variable currency version is stated. The study covers the review of the relevant theoretical background then a practice using IAS 29 methodology and the variable currency approach applied on an example in a comparative manner. Following this, a computer program is designed and written in order to be able to apply variable currency. Field applications are also made successfully in the foremost industrial and commercial companies of Turkey. A report of one of these companies is presented within the text. The second phase in the application is company models. A variable currency model of a Multi-operational industrial company is made. A bank model is also successfully created and field-tested. The industrial model in full and the report section of the bank model is included in the work.