Liberal birey, toplum ve siyaset anlayışlarının eleştirisi olarak komüniteryen düşüncenin temel argümanları
Main arguments of communitarianism as a critique of liberal individual, society and state
- Tez No: 414751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modernite ile birlikte siyasî, toplumsal, ahlakî referansların kaynağı 'akıl sahibi birey'dir, akıl bütün bireylerin ortak özü olması sebebiyle ontolojik ve epistemolojik önceliği elde eder. Liberalizm, siyasal düzeni bu türden birey kavramı etrafında tanımlar ve siyasal düzene dair önermelerini de bu temele dayandırarak meşrulaştırmaya girişir. Liberalizm; bireysellik/öznellik temelinde ahlâki olarak çoğulcu bir sistemi önerirken, aynı zamanda kendi içinde tutarlı ve stabil bir sistem kurmayı iddia eder. Bu çalışma, bu iddianın ne kadar tutarlı bir iddia olduğunu sorgulamayı amaçlar. Bunu yapmak üzere de, komüniteryen başlığı altında toplanabilecek olan düşünürlerin eleştirilerini incelemeye alır. liberalizm soyut ve evrensel olan akıl anlayışı temelinde 'akıl sahibi insan'ı yegane meşru özne alır. Bireyi, toplumsallığı ve devleti bu anlayış üzerinden birbirine bağlayarak siyasal sistemi kurar. Komüniteryen eleştirinin hedefinde bu kurgu vardır. Komüniteryenler, modern siyaset felsefesinin özne merkezci karakteri ile şekillenmiş, toplumsal bağlamı ihmal edilmiş birey anlayışını hedef alır. Komüniteryenlere göre, liberallerin düşündüklerinin aksine birey toplumsal yaşamı öncelemez; birey toplumsal yaşamın bir ürünüdür. Tüm bunları dikkate alarak, komüniteryen eleştirinin öğeleri, liberalizmin bireye dayalı ahlaki çoğulculuk iddalarının içerdiği çelişkili durumlara dikkat çekmek üzere bu tezin ana temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with modernity, the individual having reason has become the source of political, social and moral references. Reason is an element with ontological and epistemological priority due to being the mutual essence of individuals. Liberalism defines the political system in terms of this postulate and further, it legitimizes political premises within this scope. Offering a plural moral system on the basis of individuality/subjectivity, it also claims to establish a coherent and stable system. This work aims to question how consistent this claim is. For that reason, it scrutinizes the critics of those thinkers who can be placed under the term of ''communitarian''. Additionally, liberalism takes“the individual having reason”as the mere legitimized subject in terms of abstract and universal concept of reason and connects the individual, collectivism and state to each other within this scope. It is this construction which the communitarian critique targets. Communitarians argue that the social context has been neglected within the concept of the individual and that it is designed according to the subjectcentered characteristic of modern political philosophy. Contrary to what the liberals think, according to the communitarians, the individual does not prioritize collective life; that is to say, the individual is the production of collective life. Taking all these into consideration, the elements of communitarian critique have been the central points of this dissertation to question the contradictory situations derived from the claims of moral plurality of liberalism based on the individual.