Intergenerational transmission processes in changing coupleship values in Turkey
Türkiye'de değişen çift olma değerlerinin nesillerarası aktarım süreci
- Tez No: 414772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm evlilikteki çift ilişkisi ile ilgili aile değerlerinin nesiller arası aktarımı hakkında olası açıklamaları içerir. Çift olma ile ilgili nesiller arası aktarım (a) çift olma kimliğini etkileyen gelişimsel faktörler, (b) evlilik ile ilgili değişen toplumsal normlar, (c) evlilik düşüncesi ve bağlanma konusunun aktarımı ve (d) evlilik ve yakın ilişkiler hakkında oluşturulan şemalar açısından tartışılmıştır. İkinci bölüm ise bu literatürden yola çıkılarak oluşturulan araştırma sonuçlarını içerir. Bu araştırma 6 yeni evli çift ile yapılan ve yeni oluşturdukları çift ilişkisi hakkındaki deneyimlerini içeren kalitatif bir çalışmadır. Yapılan Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz sonrasında, 3 ana tema ortaya çıkmıştır: (a) ebeveyn algısı, (b) değişime götüren faktörler ve (c) çift ilişkisindeki değişimler. Sonuçlar güncel literatürle bağ kurularak tartışılmış ve klinisyenler ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. The first part is the article that contains possible explanations about intergenerational transmission of family values related to couple relationship in marriage. Intergenerational transmission of coupleship is discussed with the perspective of (a) developmental factors affecting coupleship identity, (b) changing societal norms of marriage, (c) transmission of attachment issues and the idea of marriage, and (d) schemas about intimate relationship and marriage. The second part is the article that consists of current literature about marriage in Turkey and the qualitative study conducted with six newlywed couples on experiences of their newly formed couple relationships. Interpretative Phenomenological Analysis revealed 3 main themes: (a) perception of parents, (b) factors leading to change, and (c) change in coupleship. Results are discussed with taking current literature into account and some clinical implications are made for clinicians and researchers.