Kronik boyun ağrılı hastalarda boyun stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin araştırılması
Effi̇cacy of neck stabi̇li̇zati̇on exerci̇ses for chroni̇c neck pai̇n
  1. Tez No: 414794
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZLEM ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik boyun ağrılı hastalarda boyun stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, eklem hareket açıklığı, özürlülük ve depresyon üzerine olan etkinliğinin geleneksel egzersiz programı ile kıyaslanmasıdır. Materyal Metod: Kronik boyun ağrısı olan 60 hasta, prospektif, tek-kör, randomize kontrollü olan bu girişimsel çalışmaya dahil edildi.Çalışmayı 58 hasta tamamladı. Hastalar randomize edilerek iki grubu ayrıldı. Grup 1'e boyun stabilizasyon egzersizleri,Grup 2'ye geleneksel boyun egzersizleri verildi.Her iki gruba da boyun koruma teknikleri hakkında bilgi verildi.Egzersizler aynı fiziyatrist eşliği ve gözetiminde 3 hafta boyunca haftada 5 seans , 4-5 kişilik gruplar halinde gerçekleştirildi.Tedavi bitiminde hastalara aynı egzersizleri içeren ev egzersiz programı verildi ve 3 ay süreyle yapmaları istendi. Tüm hastalar 3 ay boyunca izlendi. Vizüel analog skala (0-10 cm) ile değerlendirilen istirahat boyun ağrısı (VAS) ve günlük yaşam aktiviteleriyle ilişkili boyun ağrısı (VASGYA), goniometri ile ölçülen boynun sagittal ,transvers,frontal plandaki eklem hareket açıkları (EHA), özürlülük (Boyun Özürlülük Sorgulama Formu) ,depresyon (Beck Depresyon Envanteri) değerlendirildi..Bu değerlendirmeler başlangıçta,tedavi sonunda ve tedavi sonrası 1. ve 3. ayda yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesinde her iki grup arasında yaş,cinsiyet,ağrı süresi ve eğitim düzeyi açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Vücut kitle indeksi geleneksel boyun egzersizi grubunda anlamlı daha yüksekdir (p= 0.026). Her iki grupta da tedavi öncesine göre istirahattaki boyun ağrısı (VAS),günlük yaşam aktiviteleriyle ilişkili boyun ağrısı (VASGYA), Boyun Özürlülük Sogrulama Formu, (transvers, frontal, sagittal plan) boyun EHA ve Beck Depresyon Envanteri'nde anlamlı düzelme saptandı (p 0.05) İstirahat boyun ağrısında (VAS), günlük yaşam aktiviteleriyle ilişkili boyun ağrısında (VASGYA), Beck Depresyon Envanteri'nde , özürlülükde (Boyun Özürlülük Sorgulama Formu skoru), fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the effectivity of neck stabilization exercises on pain, range of motion, disability and depression among patients with chronic neck pain versus the conventional exercise program. Materials and Method: 60 patients with chronic neck pain enrolled this prospective single-blind randomized controlled study.58 patients completed this study. The patients were randomized into two groups. Patients in group 1 were given neck stabilization exercises while the patients in group 2 were given traditional neck exercise. Both groups were given information about neck protection techniques. Exercises were given under the supervision of the same physiatrist for three weeks; five sessions a week and in groups of 4 or 5 people. At the end of the treatment, patients were given a home exercise program containing the same exercises and asked to perform the exercises for three months. All patients were followed for three months. Neck pain at rest (VAS) evaluated with visual analog scala (0-10 cm) and neck pain related with daily activities (VASGYA) evaluated with visual analog scala; the range of motion of the neck in sagittal, transverse and frontal planes, disability (Neck Disability İndex), depression (Beck Depression Inventory) were evaluated. These evaluations were made in the beginning, at the end of the treatment and 1 and 3 months after the end of the treatment. Results: There was no significant difference in the age, sex, duration of pain and education level among the two groups (p>0.05). The body mass index was significantly high in the conventional neck exercise group (p= 0.026). Compared to the beginning of the treatment, in both groups, significant improvement was established in neck pain at rest, neck pain related with daily activities, Neck Disability İndex ,the range of motion of the neck in sagittal, transverse and frontal planes, and the Beck Depression Inventory (p 0.05). No significant difference were found in neck pain at rest (VAS), neck pain related with daily activities (VASGYA), disability (Neck Disability İndex), Beck Depression Inventory, and in the range of motion of the neck in sagittal and frontal planes (p>0.05).