1 milyon ton/yıl kapasiteli linyit zenginleştirme tesisi dizaynı ve fizibilite etüdü
- Tez No: 4147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
îlkemiz 8,5 milyar ton linyit kütuUrU rozürvine uuhiutir. linyit- Leriruizin büyük ç öğünlüğünün dUyük kulitoli yuwuyuk linyit «ana cından olması nedeniyle özelelikle sulu zenginleştirmeye elve rişli değildir. Yumuşak linyitler çoğunlukla doğrudan veya ter- nik santralda kullanılmaktadır. Soma linyitleri kalitesinde, dü şük küllü ve kükürtlü linyit potansiyelimiz pek fazla değildir. Bu linyitlerin en az kayıpla, en iyi şekilde değerlendirilmesi ve. en gerekli yeryerde kullanılması isabetli olur0 Bu nedenle So na linyitlerinin ^zenginleştirilmesi ile iyi kaliteli sanayi ve ev yakıtı için yıkanmış kömür üretiminin maliyeti araştırılması ge*. rekir. Soma bölgesinde gelecek için ümit veren linyit rezervlerine sahip Dulnan Önen-Eynez bölümü linyitlerinin değerlendirilmesi amacıyla /ikama tesisi fizibilite etüdü yapılmıştır. Çalışmada öncelikle kömürün genel özellikleri ve optimal zenginleştirme olanakları a- raştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tesis dizaynı, makina ekipman boyutlandırılması yapılmış, maliyet hesapları, ilk yatı rım tutarı ve yıllık işletme maliyeti hesaplanmıştır. Jalışma sonucunda zenginleştirme ile ortaya çıkacak ek maliyetin düşünüldüğü kadar fazla olmadığı, külün kullanım yerine nakliye si, mahalli idarelerce külden doğacak çöpler için harcanacak mas raf, çearre kirliliği ve döviz kaybı konularında sağlanabilecek fay daların daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has app. 8,5 billion tons of lignite reserves. Soft brown coal which, is not suitable for wet preparation methods froms gre ater part of this protential and therefore the most appropriate for this kind of coal is power stations. Good quality hard brown coal with lorw ash and sulfur content as in tte.e~case of Soma does not from a big part of lignite reser ves and therefore should be produced with minimum loss utilised in the right sector. Moreover a careful analysis market and in dustrial application is required This investigation deals with the feasibility study of a coal preparation plant for the utilization of Önen-Eynez lignite which has a promising reserve within Soma district, in this work firstly the general properties and optimum treatment of the so called lignite has been investigated according the results obtained the selection of suitable equipment of the plant cost analysis later been completed. As a result of this investigation it can be concluded that addi tional cost of coal treatment plant is not as high as anticipa ted and it is well compared with the advantages like sawing from the transparation environmental limitations and foreing currency aspects. VI