04 – 06 yaş grubu otizmli çocuklarda spor aktivitelerinin öz bakım, ince – kaba motor ve dil bilişsel gelişimine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of the sport activities on cognitive deveplopment of personal care, fine – gross motor and language for 04-06 age group children with authism
  1. Tez No: 414821
  2. Yazar: GÜVEN BERİGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN SUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Otizm, genellikle üç yaş öncesi başlayan ve ömür boyu devam eden iletişim anormallikleri, aşırı kısıtlanmış ilgi, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan ve sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Otizmli çocukların eğitiminde egzersizin fiziksel, motorsal ve sosyal uyum becerilerinin geliştirilmesi yönünde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada; 04-06 yaş grubu otizmli çocukların gündelik yaşam, fiziksel ve sosyal becerilerini tesbit etmek ve geliştirmek için uygulanan 12 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrası aileler tarafından uygulanan“AGTE”envanterinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 04-06 yaş, yaş ortalamaları 4,40±008 olan arası 10 erkek eğitilebilir otizmli çocuk alınmıştır. Haftada 2 gün, 45 dakika, 12 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrası çocukların beceri yaşlarını gösteren ve puanlama sistemine dayalı olan ''Ankara Gelişim Tarama Testi'' (AGTE) çocukların ebeveynlerine uygulanmıştır. Envanter“Evet, Hayır, Bilmiyorum”şeklinde yanıtlanan 154 maddeden oluşmakta ve dört ana başlık altında“dil-bilişsel, İnce motor, kaba motor ve sosyal beceriler”olmak üzere toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mentally disabled people exercise needs, academic progress, difficulties in everyday life, and scheduled physical sports activities influence people, research existing information, review of the literature was conducted in a systematic manner with the crawling. General course of study chosen and together with this situation from General to private outbound has been adopted. The study can be trained 10 of 0 to 6 average 4,40±008 years covering the mentally handicapped people and there has been a study completed in three months. Working with mentally challenged people to identify. After testing the children's activities aim to determine their condition before. Inventory Yes, No, I Don't Know; consists of 154 answered in the form of matter. Point evaluating system based on inventory, answers kids ' shows the 4 main topic skill age. This is the difference between having the skill to the age of the child's calendar to us we can assist you. As a result of inadequate testing of their designated places and activities were initiated. A total of 45 minutes twice a week for 12 weeks (3 months) in order to see the development of individuals as a result of the work of physical sports in the final test, as Ankara Development screening test ' has been applied to their parents ' mentally retarded individuals. The data was conducted using 16.0.