Geleneksel fizyoterapi uygulanan mekanik bel ağrısında stabilizasyon egzersizlerinin ve huber motion labr ile yapılan stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Effects of core stabilization exercises in patients with non-specific low back pain: Huber motion lab versus conventional
  1. Tez No: 414822
  2. Yazar: EBRU KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Huber Motıon Lab cihazı ile yapılan stabilizasyon egzersizlerinin, kronik bel ağrılı hastalarda geleneksel core stabilizasyon egzersizlerine kıyasla ağrı, fonksiyonellik ve depresyon düzeyi üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır.Çalışma 2014 Eylül ve 2015 Mayıs tarihleri arasında Özel Fizyotek Fizik Tedavi Kliniğine başvuran, hekim tarafından klinik ve radyolojik tetkikler sonucunda mekanik bel ağrısı tanısı koyulmuş , 26 ile 72 yaş aralığında toplam 30 kişi ile gerçekleştirilmiştir.Değerlendirme öncesi hastalar tedaviye alınma sıralarına göre randomize edilerek 2 gruba ayrılmıştır. Her iki gruptaki hastalar TENS, nemli sıcak uygulaması, US, yumuşak doku masajı ve egzersizden oluşan fizyoterapi programına alınmıştır. İlk grupta bulunan hastalara Huber Motion Lab cihazı üzerinde dinamik stabilizasyon egzersiz eğitimi verilmiştir. Diğer gruba ise geleneksel dinamik stabilizasyon egzersizleri uygulanmıştır. Hastaların depresyon düzeylerini tespit etmek için Beck Depresyon Ölçeği, ağrı şiddetlerini ölçmek için VAS skalası ve fonksiyonel durumlarını belirlemek için de Oswestry Skalası kullanılmıştır. Bu değerlendirmeler her iki gruba tedavi öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada Huber Motion Lab grubunda yer alanların egzersiz sonrası depresyon düzeyi anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur. Çalışmada sonucunda Huber Motion Lab grubunda yer alan hastaların fonksiyonel durumlarındaki iyileşme anlamlı şekilde daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of core stabilization exercises with Huber Motion Lab in comparison with conventional core stabilization exercises on pain severity, depression and activity levels in patients with non-specific LBP. Method: In this randomized controlled trial 30 patients with non-specific LBP were allocated to an experimental (n=15) or a control group (n=15). Both groups received conventional physiotherapy program including 15 sessions of hot pack, ultrasound (6 min), TENS (20 min) and connective tissue massage (10 min) to lumbar region, 3 days a week, for 5 weeks. In addition to this physiotherapy program, control group performed 30 minutes of core stabilization exercises under the supervision of a physiotherapist on the floor, whereas the experimental group used Huber Motion Lab device. Main outcome measures were pain severity (visual analogue scale), depression (Beck Depression Inventory) and activity level (Oswestry Disability Index) that performed on the first day and the last day of the treatment program. Results: In spite of randomization, groups were not similar in terms of baseline clinical characteristics.