Sıçanlarda laminektomi sonrası gelişen peridural fibrozis üzerine Timokinon' un etkisinin histopatolojik ve stereolojik olarak değerlendirilmesi
The effect of thymoqui̇none on peri̇dural fi̇brosi̇s after lami̇nectomy i̇n rats and hi̇stologi̇cal and sterelogi̇cal evaluati̇on
- Tez No: 414829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİS KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Ratlarda deneysel laminektomi modeli sonrası gelişen peridural fibrozis üzerine, çörekotu (Nigella sativa) uçucu yağının temel biyoaktif bileşeni olan ve intraperitoneal olarak uygulanan timokinon maddesinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda toplam 20 adet Wistar albino cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar randomizasyon ile Sham ve Cerrahi + Timokinon olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba da genel anestezi altında L1 seviyesine laminektomi yapıldı. Sham grubundaki deneklere herhangi bir ilaç uygulanmadı. 2. grup ise aynı cerrahi işlem sonrasında 28 gün boyunca 24 saatte bir timokinon 10 mg/kg intraperitoneal olarak verildi. Tüm gruplar 4 hafta sonra sakrifiye edilerek laminektomi alanı en blok olarak eksize edildi. Stereolojik incelemeler sonucunda grupların ortalama yeni kemik hacmi, ortalama damar hacmi ve ortalama fibrozis hacimleri hesaplandı. Sonuçlara göre gruplar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Sham grubu ve çalışma grubu arasında ortalama yeni kemik hacmi, ortalama damar hacmi ve ortalama fibrozis hacimleri açısından da istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study has been designed to investigate the possible effects of intraperitoneally administrated thymoquinone, which is the the main bioactive component of a volatile oil“black cumin (Nigella sativa)”, on peridural fibrosis in a rat experimental laminectomy model. Materials and Methods: In our study 20 female Wistar albino rats were used. The rats were divided into two groups with randomization. Laminectomy at L1 level was performed under general anesthesia in both groups. No medication was administered to the subjects in sham group. After the same surgical procedure, 10mg/kg/day intraperitoneal thymoquinone was administered to the subjects in second group, for 28 days. After 4 weeks, all groups were sacrified and laminectomy area was excised. Mean new bone volume, mean vascular volume, and mean fibrosis volume for each group were calculated, by using stereological methods. Two groups were compared statistically based on these data. Results: There were statistically significant differences between sham and study groups, regarding the three criteria. The thymoquinone caused a significant increase in new bone volume, and vascular volume (p0.05). Conclusion: According to the results obtained in this study, thymoquinone decreases peridural fibrosis formation in experimental laminectomy model.