2012-2013 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim dalı periyodik sağlık muayenesi polikliniği'ne başvuran erişkinlerin demografik ve medikal durumları ile kendi 'sağlık öz-değerlendirmeleri' arasındaki ilişki
The relationship between demographic and medical status of the adults admitted to OMU School of Medicine Department of Family Medicine for the periodic health examination between 2012- 2013 and their own 'self-assessment of health'
  1. Tez No: 361223
  2. Yazar: MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: 2012-2013 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Polikliniği'ne Periyodik Sağlık Muayenesi için başvuran erişkinlerin demografik ve medikal durumları ile kendi“sağlık öz-değerlendirmeleri”arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal-metod: 01.01.2012-31.12.2013 tarihleri arasında OMÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Periyodik Sağlık Muayenesi polikliniğine başvuran 274 kişinin periyodik sağlık muayenesi formları geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 for Windows kullanılarak işlenmiştir. Veriler sayı ve yüzde olarak değerlendirilmiş, istatistiksel anlamlılık t testi, ki kare ve Mann Whitney U testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relationship between demographic and medical status of the adults admitted to OMU School of Medicine Department of Family Medicine for the Periodic Health Examination between 2012- 2013 and their own“self-assessment of health”. Material and methods: Total 274 Periodic Health Examination forms of the people admitted to OMU School of Medicine Department of Family Medicine outpatient clinic between 01.01.2012-31.12.2013 were screened retrospectively. Data were processed using SPSS 22.0 for Windows. Data were evaluated as number and percentages, statistically significance was analyzed using t test, chi-square test and the Mann-Whitney U test.