On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniği'ne başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığı düzeyi ile vücut kitle indeksi ve Akdeniz diyeti uyum düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between HEALTH literacy level, body mass index and mediterranean diet compliance level in patients applying to the On dokuz Mayis University Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 716310
  2. Yazar: KÜBRA AKGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı sağlık okuryazarlığı ile vücut kitle indeksi ve Akdeniz diyeti uyumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı, açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmadır. Bu çalışma kapsamında 09.12.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında OMÜTF Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 Yaş ve üzeri hastalara anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya 344 kişi katılmıştır. Sağlık okuryazarlığını ölçmek için Okyay ve ark. tarafından geliştirilip, geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmış olan, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı (HLS-EU) Çalışması Kavramsal Çerçevesi temelinde geliştirilen 32 maddelik likert özellikte TSOY-32 ölçeği kullanılmıştır. Obeziteyi değerlendirmek için sözel olarak boy kilo sorulmuş ve vücut kitle indeksi hesaplanmıştır. Abdominal obeziteyi değerlendirmek için poliklinik şartlarında bel çevresi ölçülmüştür. Akdeniz diyeti uyumunu değerlendirmek için 2020 yılında Pehlivanoğlu ve ark. geçerlilik ve güvenirlilik çalışmasını yaptığı Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (Mediterranean Diet Adherence Screener, MEDAS) kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the relationship between health literacy, body mass index and Mediterranean diet adherence. MATERIALS AND METHODS: This study is a cross-sectional, descriptive, open uncontrolled type survey study. Within the scope of this study, a questionnaire form was applied to patients aged 18 and over who applied to OMÜTF Family Medicine Polyclinic between 15.06.2021 and 15.12.2021. 344 people participated in the study. To measure health literacy, Okyay et al. The 32-item Likert scale TSOY-32 was developed on the basis of the Conceptual Framework of the European Health Literacy (HLS-EU) Study, which was developed and proven to be valid and reliable. In order to evaluate obesity, height and weight were asked verbally and body mass index was calculated. Waist circumference was measured in outpatient settings to evaluate abdominal obesity. In order to evaluate Mediterranean diet compliance, Pehlivanoğlu et al. The Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), whose validity and reliability studies were conducted, was used. IBM SPSS 25.0 was used in the analysis of the data.