Acil servise zehirlenme nedeni ile başvuran gebelerin değerlendirilmesi
Evaluation of poi̇soned pregnant women who admi̇tted to emergency department
  1. Tez No: 414838
  2. Yazar: HÜSEYİN ETHEM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR UFUK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu geriye dönük çalışmada, Samsun ili ve çevresinden bir üniversite hastanesi acil servisine zehirlenme nedeni ile başvuran 53 gebenin çevresel, demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerini tespit ederek ve ilişkili durumları saptayarak hasta yönetimi ve bu alanda yapılan araştırmalara ve güncel literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Yöntem ve Gereç: Bu çalışmada Kasım 2011 ile Kasım 2014 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne zehirlenme nedeni ile başvuran 53 gebeye ait verilere hastane otomasyon sistemi ve dosyaları aracılığı ile ulaşıldı. Gebelerin demografik verileri, gebelik seyirleri ve şayet doğmuş ise çocuklarının durumu telefon ile ulaşılarak öğrenildi. Elde edilen veriler IBM Statistical Package For The Social Scienses (SPSS) 21.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 24.1±4.9 yıl idi. Gebelerin 38'i (%71.7) özkıyım amaçlı zehirlenme nedeniyle acil servise başvururken, 15'i (%28.3) kazara olan zehirlenmeler sonucu acil servise başvurmuştu. Özkıyım amaçlı zehirlenmiş gebelerin 26 (%68.4)'sının aile içi şiddet, 5 (%13.2)'inin istemsiz gebelik, 4 (%10.5)'ünün sosyoekonomik durum ve 3 (%7.9)'ünün ise süregelen psikolojik hastalık sonucu özkıyım girişiminde bulunduğu tespit edildi. Gebelerin 39 (%73.6)'u tıbbi ilaçlar, 2 (%3.7)'si temizlik maddeleri ve kostikler, 3 (%5.7)'ü karbonmonoksit, 6 (%11.3)'sı bitkisel ajanlar (mantar) ve 3 (%5.7)'ü de tarım ilaçları ile zehirlenme sonucu acil servise başvurmuştu. Gebelerin 45 (%84.9)'i resmi nikahlı idi. Gebelerin 45 (%84.9)'inin doğum, 6 (%11.3)'sının medikal ve 2 (%3.8)'sinin ise spontan abortus şeklinde sonuçlandığı tespit edildi. Doğan bebeklerin 43 (%81.1)'ünde herhangi bir hastalık saptanmazken, 2 (%4.4)'sinde kronik hastalık saptandı. Sonuç: Gebe zehirlenmelerinin büyük bir kısmını özkıyım amaçlı zehirlenmeler oluşturmaktadır. Özkıyım amaçlı zehirlenmelerin en sık nedeni aile içi şiddettir. Özkıyım amaçlı zehirlenmelerde en sık tespit edilen etken tıbbi ilaçlardır. İlköğretim düzeyinde eğitime sahip olan gebeler en sık zehirlenenlerdir. Özkıyım amaçlı zehirlenmeler en sık yaz mevsiminde (%31.6) görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aims to contribute to patient management as well as the research and current literature in this field by identifying environmental, demographic, clinical and laboratory characteristics and associated conditions of 53 pregnant women who were admitted to the emergency department of a university hospital with intoxication from Province Samsun and around. Materials and Methods: In the study, data of 53 pregnant women admitted with intoxication to the Emergency Department of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between November 2011 and November 2014 was accessed through the automation systems and files of the hospital. Demographic data of pregnant women, the course of their pregnancy, and the condition of their child, if born, were learned by telephone. The data obtained was analyzed by IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 21.0. Findings: The mean age of the patients was 24.1±4.9 year. 38 (71.7%) of the cases were suicidal poisonings, whereas 15 (28.3%) were accidental poisonings. 26 (68.4%) of the self-poisoned pregnant women were found to attempt suicide because of domestic violence, 5 (13.2%) because of unintended pregnancy, 4 (10.5%) because of socio-economic situation, and 3 (7.9%) because of ongoing psychological disorders. 39 (73.6%) of the pregnant women were admitted to the emergency department as a result of poisoning by medical drugs, 2 (3.7%) by household cleaners and caustic substances, 3 (5.7%) by carbon monoxide, 6 (11.3%) by herbal agents (fungus), and 3 (5.7%) by pesticides. 45 (84.9%) of the pregnant women was officially married. 45 (84.9%) of the pregnancies resulted in birth, 6 (11.3%) resulted in medical abortion, and 2 (3.8%) resulted in spontaneous abortion. 43 (81.1%) of the infants were found to have no disease, whereas 2 (4.4%) had a chronic disease. Conclusion: Attempted suicides constitute a large number of poisonings in pregnancy. Domestic violence is the most common cause of suicidal poisonings. Medical drugs are the most frequently detected factors in suicidal poisonings. Pregnant women with primary level education are those who are most commonly poisoned. Suicidal poisonings most commonly occur in summer (31.6%).